Marzec 2022

3czw

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Zorganizujmy spotkanie dzieci z pisarzem lub dziennikarzem czy krytykiem literackim piszącymi o literaturze dziecięcej – o ile to możliwe, to w realu, a jeśli nie, to online. A może dzieci napiszą listy do swoich ulubionych pisarzy?

 

5so

Rocznica urodzin Juliana Przybosia

Julian Przyboś (1901-1970) – najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

 

8wt

Dzień Kobiet

Zróbmy z tej okazji wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo!

 

11pt

Rocznica urodzin Janoscha

Janosch, właśc. Horst Eckert (ur. 1931 r.) – pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb). Koniecznie przeczytajmy dzieciom te zabawne opowieści!

 

13nd

Rocznica urodzin Jana Lechonia

Jan Lechoń (1899-1956) – poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.

 

14pon

Rocznica urodzin Alberta Einsteina

Albert Einstein (1879-1955) – wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów – nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości – i podyskutujmy na temat ich przesłania.

 

21pon

Światowy Dzień Poezji

Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.

 

21pon

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

W tym dniu porozmawiajmy o szacunku dla innych ras. Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Starszej młodzieży można polecić osadzoną w realiach Afganistanu znakomitą książkę Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, w której mowa m.in. o nierównościach etnicznych i dyskryminacji na tym tle.

 

22wt

Światowy Dzień Wody

Ważne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r. Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia, np.: W pustyni i w puszczy, Dar rzeki Fly, książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, np. Życie Pi Yanna Martella.

W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody i jaki to ma związek z rosnącą produkcją przemysłową i konsumpcją. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Zróbmy spis możliwości wykorzystania „zużytej” wody. Jeśli jest bez detergentów, można podlać nią ogródek, można użyć wody po gotowaniu makaronu lub pierogów do ugotowania zupy. Przeanalizujmy dane: ile wody zużywa się do wyprodukowania 1 kg mięsa, awokado itp.

Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado, wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.

 

25pt

Rocznica urodzin Joanny Kulmowej

Joanna Kulmowa (1928-2018) – poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci.

Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom. 

Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację w kategorii „Dla najmłodszych”.

Uczyńmy ten dzień świętem Poetki! Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o Joannie Kulmowej:

 

25pt

Dzień Czytania Tolkiena

Święto organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.

Warto zaproponować starszym klasom wspólne czytanie Tolkiena, a także porozmawiać o fenomenie pisarza, który spopularyzował powieść fantasy na całym świecie.

 

Czeskie wydanie "Władcy Pierścieni" z mapą Gondoru i Rohanu
Fot. Petr – stock.adobe.com

 

27nd

Międzynarodowy Dzień Teatru

Opowiedzmy dzieciom o teatrze, o tym, czym są scena, proscenium, kulisy, porozmawiajmy z aktorami, reżyserem, scenografem. I oczywiście obejrzyjmy przedstawienie teatralne – na żywo lub online. Warto również przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Jana Brzechwy Kopciuszek, Jaś i Małgosia czy Joanny Awgulowej z tomu Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka.

A może sami napiszecie sztukę, którą potem wspólnie wystawicie?