Kwiecień 2022

1pt

Ostatni miesiąc kampanii 1%!

Prosimy naszych Liderów i Koordynatorów o wsparcie odpisem 1% podatku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i fundacyjnych programów na rzecz mądrego wychowania. Efekty edukacji czytelniczej, emocjonalnej i moralnej nie są widoczne od razu, ale wychowanie dzieci na osoby wykształcone, wrażliwe, mądre i prawe, jest w dobie kryzysu wartości, mediów lansujących przemoc i wulgarny język oraz tandetnej popkultury najważniejszą inwestycją w dobrą przyszłość dzieci i kraju.

 

 

1pt

Prima aprilis

Jest to dzień zabawnych żartów, humoru, „nabierania się” nawzajem – przypomnijmy dzieciom, by były to żarty inteligentne, ale nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość. Młodszym nastolatkom możemy przeczytać opowiadanie Pstryk Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada, tom 2, które pokazuje konsekwencje nieprzemyślanego złośliwego dowcipu. Zachęcamy też do lektury rozdziału Szczęście, optymizm, humor z książki Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

 

2so

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena  (1805-1875). Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze dla młodych miłośników książek – Noc z Andersenem w miejscowej bibliotece.

 

4pon

Rocznica urodzin Václava Čtvrtka

Václav Čtvrtek (1911-1976) – pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom, książki Čtvrtka skrzą się wspaniałym, czeskim humorem.

 

7czw

Światowy Dzień Zdrowia

Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy „Plan zdrowia” – zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.

Porozmawiajmy też z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala?

 

12wt

Dzień czekolady

„Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie „fundacyjne” dwa tomy opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.

Życzymy smakowitej lektury!

 

14czw

Rocznica urodzin Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow (1942-1999) poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w jubileuszowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

 

17nd

Niedziela Wielkanocna 2022

 

18pon

Lany Poniedziałek 2022

Życzymy dobrej (i mokrej) zabawy w gronie Najbliższych!

Poniedziałek Wielkanocny to doskonały dzień na czytanie radosnych, rodzinnych książek, takich jak Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, Podróże furmana Szejtroczka lub O gajowym Chrobotku Václava Čtvrtka.

 

22pt

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej – znakomitą lekturą dla młodszych czytelników będzie np. Bajka o drzewie Elizy Piotrowskiej oraz Pszczoły Piotra Sochy, pięknie ilustrowana quasi encyklopedia o tych pracowitych zapylaczach, bardzo ważnych dla przetrwania życia na Ziemi. Nieco starszym dzieciom przeczytajmy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Historia pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohlleben Godne polecenia są też książki Olgi Ślepowrońskiej Klimatyczni oraz Rachel Ignotofsky ART. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda. Fascynującą opowieścią o planecie z perspektywy kosmosu jest książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty.

 

23so

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, zorganizujmy z tej okazji wycieczki dzieci do lokalnych drukarni, omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Wyjaśnijmy im też, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie, np. kopiować bez zezwolenia autora teksty z internetu, wykorzystać w swojej fragmenty cudze teksty bez podania autorstwa lub cytaty przekraczające dozwoloną długość.

Nowe media pozwalają nam także na kontakt online, który możemy znakomicie wykorzystać na czytanie. Organizujmy się w grupy i czytajmy dzieciom na przykład przez Skype’a. Codziennie inny rodzic czyta kilkorgu dzieciom zgromadzonym każde w swoim domu przed komputerem. Pozostali  rodzice mają wtedy przynajmniej pół godziny na odpoczynek. Niech to będzie codzienny rytuał, zawsze o tej samej porze. Możemy poprosić dzieci, by w dniu czytania np. o królewnach przygotowały korony, a w dniu czytania o dinozaurach – dinozaury z papieru, książeczki o dinozaurach czy dinozaury zabawki itp.

 

23so

Rocznica urodzin Evy Janikovszky

Eva Janikovszky (1926-2003) – pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.

 

30so

Urodziny Svena Nordqvista

Sven Nordqvist (ur. 1946) − szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus o zażyłości starszego pana i jego kota, która znajduje się na naszej Złotej Liście.