Czerwiec 2022

1śr

Dzień Dziecka

Niech to będzie Dzień Dziecka z Książką i wielkie święto czytania dzieciom!

Czytajmy dzieciom – w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu z miłością przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie!

My w tym roku będziemy wspólnie z Łukaszem Wierzbickim czytać jego Afrykę Kazika. Spotkanie z Autorem odbędzie się w Fabryce Norblina, a jego uczestnikami będą dzieci polskie i ukraińskie z warszawskich szkół. W programie mnóstwo atrakcji i niespodzianek na Dzień Dziecka! Bądźcie z nami na Facebooku – o 11.00 zaczynamy transmisję spotkania!

 

Spotkania czytelnicze w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędą się w całym kraju. Pamiętajmy: organizując je, zachęcajmy rodziców do przyjęcia zobowiązania, że będą dzieciom regularnie czytać!Najlepiej: 20 minut dziennie, codziennie!

 

1śr

Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Warto pamiętać, że właśnie w Dniu Dziecka (1 czerwca) przypada rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006) – poety, który nigdy nie utracił dziecięcej ciekawości, Kawalera Orderu Uśmiechu, autora pięknych, mądrych wierszy, a wśród nich tego najsławniejszego:

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje (…)”

15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znaleźć można w zbiorze Wiersze współczesnych polskich poetów z Jubileuszowej 15-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

20pon

Rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego – często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

 

21wt

Święto Muzyki

Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!

Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.

 

23czw

Dzień Ojca

Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Anne-Cath. Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.

Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptakSzczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach).

Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej.

A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.

 

24pt

Koniec roku szkolnego 2021/2022

Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!

Zachęcamy, by wychowawcy na koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom zabrane w tym celu i dostosowane do wieku dzieci książki.

Oto powieści, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik  Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej

Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!

 

25so

Rocznica urodzin George`a Orwella

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.

 

30czw

Rocznica urodzin Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r.
Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Rodzinną Europę, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.