Kwiecień 2023

1so

Ostatni miesiąc kampanii 1,5%!

Prosimy nasze Liderki i Liderów, Koordynatorów fundacyjnych programów edukacyjnych, Przyjaciół i Sympatyków Fundacji o wsparcie odpisem 1,5% podatku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz fundacyjnych programów na rzecz mądrego wychowania. Efekty edukacji czytelniczej, emocjonalnej i moralnej nie są widoczne od razu, ale wychowanie dzieci na osoby wykształcone, wrażliwe, mądre i prawe, jest w dobie kryzysu wartości, mediów lansujących przemoc i wulgarny język oraz tandetnej popkultury najważniejszą inwestycją w dobrą przyszłość dzieci i kraju.

 

 

Przypominamy, że deklaracje podatkowe za 2022 r. należy złożyć do 2 maja 2023 r. 

 

1so

Prima aprilis

Jest to dzień zabawnych żartów, humoru, „nabierania się” nawzajem – przypomnijmy dzieciom, by były to żarty inteligentne, ale nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość. Młodszym nastolatkom możemy przeczytać opowiadanie Pstryk Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada, tom 2, które pokazuje konsekwencje nieprzemyślanego złośliwego dowcipu. Zachęcamy też do lektury rozdziału Szczęście, optymizm, humor z książki Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

 

2nd

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena  (1805-1875). Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze dla miłośników baśni i opowieści – Noc z Andersenem w miejscowej bibliotece publicznej lub szkolnej.

 

4wt

Rocznica urodzin Václava Čtvrtka

Václav Čtvrtek (1911-1976) – pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom, książki Čtvrtka skrzą się wspaniałym, czeskim humorem.

 

7pt

Światowy Dzień Zdrowia

Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy „Plan zdrowia” – zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.

Porozmawiajmy też z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala?

 

9nd

Niedziela Wielkanocna 2023

 

10pon

Lany Poniedziałek 2023

Życzymy dobrej (i mokrej) zabawy w gronie Najbliższych!

Poniedziałek Wielkanocny to doskonały dzień na czytanie radosnych, rodzinnych książek, takich jak Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, Podróże furmana Szejtroczka lub O gajowym Chrobotku Václava Čtvrtka.

 

12śr

Dzień czekolady

W tym dniu zdecydowanie warto połączyć słodycz czekolady ze smakowitą lekturą i choćby przez żołądek starać się dotrzeć do serc młodych czytelników!

„Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Czekoladowa wojna Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie dwa tomy „fundacyjnych” opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach  wykorzystywanych w programie edukacyjnym na temat wartości moralnych Wychowanie przez czytanie.

Życzymy smakowitych lektur i owocnych dyskusji (ze smakiem czekolady w tle)!

 

14pt

Rocznica urodzin Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow (1942-1999) poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w jubileuszowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

 

22so

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej – znakomitą lekturą dla młodszych czytelników będzie np. Bajka o drzewie Elizy Piotrowskiej oraz Pszczoły Piotra Sochy, pięknie ilustrowana quasi encyklopedia o tych pracowitych zapylaczach, bardzo ważnych dla przetrwania życia na Ziemi. Nieco starszym dzieciom przeczytajmy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Historia pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohlleben Godne polecenia są też książki Olgi Ślepowrońskiej Klimatyczni oraz Rachel Ignotofsky ART. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda. Fascynującą opowieścią o planecie z perspektywy kosmosu jest książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty.

 

23nd

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Upamiętnia m.in. zmarłych w tym dniu w 1616 roku Miguela de Cervantesa i Wiliama Szekspira. Święto wywodzi się z Katalonii, gdzie 23 kwietnia, w dniu Św. Jerzego, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Z czasem kobiety zaczęły jednak odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek i w 1930 r. 23 kwietnia stał się oficjalnie Dniem Książki w całej Hiszpanii.

Wykorzystajmy to święto, by zorganizować wycieczkę dzieci do lokalnej drukarni, omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Wyjaśnijmy też dzieciom, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie, np. kopiować bez zezwolenia autora teksty z internetu, wykorzystać w swojej pracy fragmenty cudze teksty bez podania autorstwa lub cytaty przekraczające dozwoloną długość.

 

23nd

Rocznica urodzin Evy Janikovszky

Eva Janikovszky (1926-2003) – pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.

 

30nd

Urodziny Svena Nordqvista

Sven Nordqvist (ur. 1946) − szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus o zażyłości starszego pana i jego kota, która znajduje się na naszej Złotej Liście.