Marzec 2024

3nd

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Zorganizujmy spotkanie dzieci z pisarzem lub dziennikarzem czy krytykiem literackim piszącymi o literaturze dziecięcej – o ile to możliwe, to w realu, a jeśli nie, to online. A może dzieci napiszą listy do swoich ulubionych pisarzy?

 

5wt

Rocznica urodzin Juliana Przybosia

Julian Przyboś (1901-1970) – najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

 

8pt

Dzień Kobiet – „Literatura jest kobietą!”

Zróbmy z tej okazji klasową lub biblioteczną wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo!

Na naszą fundacyjną Złotą Listę zostały wpisane książki kilkudziesięciu znakomitych autorek, m.in:

Liliany Bardijewskiej
Karen Blixen
Ivony Březinovej
Frances Hodgson Burnett
Iwony Chmielewskiej
Wandy Chotomskiej
Barbary Gawryluk
Doroty Gellner
Joanny Jagiełlo
Tove Jansson
Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
Barbary Kosmowskiej
Joanny Kulmowej
Astrid Lindgren
Gemmy Malley
Małgorzaty Musierowicz
Anny Onichimowskiej
Zuzanny Orlińskiej
Joanny Papuzińskiej
Renaty Piątkowskiej
Elizy Piotrowskiej
Katarzyny Ryrych
Małgorzaty Strzałkowskiej
Wisławy Szymborskiej
Olgi Tokarczuk
Yvette Żółtowskiej-Darskiej

Cóż to za bogactwo i cóż za różnorodność!

Wszystkim twórczyniom składamy najserdeczniejsze życzenia!

 

11pon

Rocznica urodzin Janoscha


Janosch
, właśc. Horst Eckert (ur. 1931 r.) – pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb). Koniecznie przeczytajmy dzieciom te zabawne opowieści!

 

13śr

Rocznica urodzin Jana Lechonia

Jan Lechoń (1899-1956) – poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.

 

14czw

Rocznica urodzin Alberta Einsteina

Albert Einstein (1879-1955) – wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów – nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości – i podyskutujmy na temat ich przesłania.

 

21czw

Światowy Dzień Poezji

Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.

 

21czw

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

W tym dniu porozmawiajmy o szacunku dla ludzi z różnych kultur i różnych stron świata. Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Starszej młodzieży można polecić osadzoną w realiach Afganistanu znakomitą książkę Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, w której mowa m.in. o nierównościach etnicznych i dyskryminacji na tym tle, a także wstrząsający Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego, opowiadający o tragedii uchodźców przypływających przez Morze Śródziemne do Europy.

 

22pt

Światowy Dzień Wody

Ważne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r.

W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody i jaki to ma związek z rosnącą produkcją przemysłową i konsumpcją. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Zróbmy spis możliwości wykorzystania „zużytej” wody. Jeśli jest bez detergentów, można podlać nią ogródek, można użyć wody po gotowaniu makaronu lub pierogów do ugotowania zupy. Przeanalizujmy dane: ile wody zużywa się do wyprodukowania 1 kg mięsa, awokado itp.

Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest dla bohaterów prawdziwym skarbem, np. książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, takie jak Życie Pi Yanna Martella. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado, wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.

 

25pon

Rocznica urodzin Joanny Kulmowej

Joanna Kulmowa (1928-2018) – poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci.

Uczyńmy ten dzień świętem Poetki! Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o autorce.

Dorobek poetycki i prozatorski Joanny Kulmowej obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom. 

Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację w kategorii „Dla najmłodszych”.

 

25pon

Dzień Czytania Tolkiena

Święto organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.

Warto zaproponować starszym klasom wspólne czytanie Tolkiena, a także porozmawiać o fenomenie pisarza, który spopularyzował powieść fantasy na całym świecie.

 

Czeskie wydanie "Władcy Pierścieni" z mapą Gondoru i Rohanu
Fot. Petr – stock.adobe.com

 

27śr

Międzynarodowy Dzień Teatru

Opowiedzmy dzieciom o teatrze, o tym, czym są scena, proscenium, kulisy, porozmawiajmy z aktorami, reżyserem, scenografem. I oczywiście obejrzyjmy przedstawienie teatralne – na żywo lub online. Warto również przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Kopciuszka lub Jasia i Małgosię Jana Brzechwy. Scenariusze inscenizacji w placówkach oświatowych znajdziemy także w książkach Janiny Awgulowej Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka czy Hanny Warchałowskiej 40 scenariuszy przedstawień przedszkolnych i szkolnych na cały rok.

A może sami napiszecie sztukę, którą potem wspólnie wystawicie?

 

31nd

Niedziela Wielkanocna 2024