Październik 2019

1wt

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Zapraszajmy je do czytania w przedszkolach i szkołach, nawiążmy kontakty z Klubami Seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Kontakt międzypokoleniowy będzie znakomitą nauką i rozrywką dla obu pokoleń. Polecamy do czytania książki Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Babcia na jabłoni Miry Lobe, Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, oraz Ebsen i duch dziadka Kim Fupz Aakeson (uwaga: dwie ostatnie dotyczą śmierci).

1wt

Światowy Dzień Ptaków

Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy. Można przeprowadzić konkurs – kto zna najwięcej baśni, legend, opowiadań, powieści, wierszy, w których występują ptaki. W ramach edukacji ekologicznej porozmawiajmy o tym, jak wiele ptaków ginie i dlaczego, oraz jakie gatunki są zagrożone w naszym kraju i na świecie.

1wt

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Zapoznajmy dzieci z biografią i twórczością któregoś z wielkich polskich kompozytorów, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Henryka Góreckiego, Henryka Wieniawskiego. Polecamy do czytania książki: Mały Chopin Michała Rusinka, W podróży ze skrzypcami Anny Czerwińskiej – Rydel, Operowe stra…aaa…achy Izabelli Klebańskiej. Warto wybrać się z dziećmi na koncert, a także posłuchać razem dobrej muzyki w domu.

2śr

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Warto sięgnąć do rozdziału „Pokojowość” z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach – emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy. Nauczmy dzieci porozumiewać się bez przemocy wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy. Proponujemy też książkę Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też tytuły: Która to Malala? Renaty Piątkowskiej, Iqbal Francesco D’Adamo, Sigurd, syn wikinga Torill T. Hauger oraz Trzech grubasów Jurija Oleszy – wszystkie z nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

4pt

Światowy Dzień Zwierząt

Jako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach. Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach – zbiór opowiadań polskich autorów wydany przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, opowiadanie tegoż autora Dolina jeleni z I tomu Gorzkiej czekolady, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak. Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna Charlotty E.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt.

5so

V NOC BIBLIOTEK

Pełna literackich (i nie tylko) – atrakcji impreza organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy m.in. z naszą Fundacją. W tysiącach bibliotek w całym kraju odbędą się spotkania z pisarzami i znawcami literatury, happeningi, czytanie dzieciom małym i dużym, koncerty, kiermasze książek.

6nd

Rocznice urodzin Marii Dąbrowskiej oraz Stefana Żeromskiego

Rocznice urodzin Marii Dąbrowskiej (1889-1965) oraz Stefana Żeromskiego (1864-1925)

8wt

Rocznica urodzin Jeana de la Fontaine

Jean de la Fontaine (1621-1695) – poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci

8wt

Rocznica urodzin Rafała Kosika

Rafik Kosik (ur. 1971) – grafik, pisarz, autor cyklu powieści fantastyczno-przygodowych dla młodzieży o trójce gimnazjalistów Feliks, Net i Nika.

9śr

Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka (1936-1997) – poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu; Zaszumiało jesienią; Kolęda myszki; Wzór na diabelski ogon.

13nd

Rocznica urodzin Christine Nöstlinger

Christine Nöstlinger (1936-2018) – pisarka i poetka austriacka, autorka znanych utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. Gdzie jesteś Ilse?; Nowy mąż dla mamy; Gwiżdżemy na króla ogóra; Konrad, chłopiec z puszki; Lumpetta.

14pon

Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej oraz Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

Tradycyjnie zachęcamy naszych Koordynatorów i Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w przedszkolach oraz szpitalach dziecięcych i we wszystkich innych placówkach wychowawczo-edukacyjnych – z laurką i prezentem urodzinowym dla Misia wykonanym przez dzieci, „mruczankami”, zabawami i konkursami, nauką urodzinowych manier i składania życzeń. Atrakcja dla dzieci będą też organizowane lokalnie konkursy na „Najładniejszy lub najbardziej niezwykły prezent dla Misia”. Czytajmy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera.

Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100.

19so

Rocznica urodzin Philipa Pullmana

Philip Pullmann – pisarz brytyjski, autor powieści fantastycznych dla młodzieży, m.in. Byłem szczurkiem!… albo purpurowe pantofelki, Jacek na sprężynach, Zegar, czyli nakręcona opowieść, Przerwany most, Tatuaż z motylem oraz trylogii Mroczne materie.

21pon

Rocznica urodzin Edmunda de Amicisa

Edmund de Amicis (1846-1908) – pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

24czw

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom dziękujemy za ich wielką pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa!

Organizujemy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach, a także w bibliotekach szkolnych oraz w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami i/lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy stają się posiadaczami legitymacji Członka Klubu.

24czw

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

26so

Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska (1929-2017) – autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory Wandy Chotomskiej. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk pt. Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia.

27nd

Rocznica urodzin Kornela Filipowicza

Kornel Filipowicz (1913-1990) – mistrz krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza (np. z tomu Cienie), a także fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. Najlepiej w życiu ma twój kot.

29wt

Rocznica urodzin Mieczysława Jastruna

Mieczysław Jastrun (1903-1983) – poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Wybierzmy do czytania wiersze z któregoś z tomów: Spotkanie w czasie; Dzieje nieostygłe; Strumień i milczenie; Rzecz ludzka; Sezon w Alpach i inne wiersze; Poemat o mowie polskiej; Poezja i prawda; Punkty świecące; Wiersze z jednego roku; Fuga temporum.

29wt

Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, dramatopisarz, eseista. Przeczytajmy starszym uczniom kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła; Hermes, pies i gwiazda; Studium przedmiotu; Pan Cogito; Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze; Elegia na odejście; Rovigo; Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem.