Marzec 2025
3pon
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
Zorganizujmy spotkanie dzieci z pisarzem lub dziennikarzem czy krytykiem literackim piszącymi o literaturze dziecięcej – o ile to możliwe, to w realu, a jeśli nie, to online. A może dzieci napiszą listy do swoich ulubionych pisarzy?
5śr
Rocznica urodzin Juliana Przybosia
Julian Przyboś (1901-1970) – najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.
8so
Dzień Kobiet – „Literatura jest kobietą!”
Zróbmy z tej okazji klasową lub biblioteczną wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo!
Na naszą fundacyjną Złotą Listę zostały wpisane książki kilkudziesięciu znakomitych autorek, m.in:
Liliany Bardijewskiej
Karen Blixen
Ivony Březinovej
Frances Hodgson Burnett
Iwony Chmielewskiej
Wandy Chotomskiej
Barbary Gawryluk
Doroty Gellner
Joanny Jagiełlo
Tove Jansson
Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
Barbary Kosmowskiej
Joanny Kulmowej
Astrid Lindgren
Gemmy Malley
Małgorzaty Musierowicz
Anny Onichimowskiej
Zuzanny Orlińskiej
Joanny Papuzińskiej
Renaty Piątkowskiej
Elizy Piotrowskiej
Katarzyny Ryrych
Małgorzaty Strzałkowskiej
Wisławy Szymborskiej
Olgi Tokarczuk
Yvette Żółtowskiej-Darskiej
Cóż to za bogactwo i cóż za różnorodność!
Wszystkim twórczyniom składamy najserdeczniejsze życzenia!
11wt
Rocznica urodzin Janoscha
Janosch, właśc. Horst Eckert (ur. 1931 r.) – pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb). Koniecznie przeczytajmy dzieciom te zabawne opowieści!
13czw
Rocznica urodzin Jana Lechonia
Jan Lechoń (1899-1956) – poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.
14pt
Rocznica urodzin Alberta Einsteina
Albert Einstein (1879-1955) – wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów – nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości – i podyskutujmy na temat ich przesłania.
21pt
Światowy Dzień Poezji
Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.
21pt
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
W tym dniu porozmawiajmy o szacunku dla ludzi z różnych kultur i różnych stron świata. Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Starszej młodzieży można polecić osadzoną w realiach Afganistanu znakomitą książkę Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, w której mowa m.in. o nierównościach etnicznych i dyskryminacji na tym tle, a także wstrząsający Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego, opowiadający o tragedii uchodźców przypływających przez Morze Śródziemne do Europy.
22so
Światowy Dzień Wody
Ważne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r.
W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody i jaki to ma związek z rosnącą produkcją przemysłową i konsumpcją. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Zróbmy spis możliwości wykorzystania „zużytej” wody. Jeśli jest bez detergentów, można podlać nią ogródek, można użyć wody po gotowaniu makaronu lub pierogów do ugotowania zupy. Przeanalizujmy dane: ile wody zużywa się do wyprodukowania 1 kg mięsa, awokado itp.
Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest dla bohaterów prawdziwym skarbem, np. książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, takie jak Życie Pi Yanna Martella. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado, wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.
25wt
Rocznica urodzin Joanny Kulmowej
Joanna Kulmowa (1928-2018) – poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci.
Uczyńmy ten dzień świętem Poetki! Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o autorce.
Dorobek poetycki i prozatorski Joanny Kulmowej obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom.
Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację w kategorii „Dla najmłodszych”.
25wt
Dzień Czytania Tolkiena
Święto organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.
Warto zaproponować starszym klasom wspólne czytanie Tolkiena, a także porozmawiać o fenomenie pisarza, który spopularyzował powieść fantasy na całym świecie.
27czw
Międzynarodowy Dzień Teatru
Opowiedzmy dzieciom o teatrze, o tym, czym są scena, proscenium, kulisy, porozmawiajmy z aktorami, reżyserem, scenografem. I oczywiście obejrzyjmy przedstawienie teatralne – na żywo lub online. Warto również przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Kopciuszka lub Jasia i Małgosię Jana Brzechwy. Scenariusze inscenizacji w placówkach oświatowych znajdziemy także w książkach Janiny Awgulowej Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka czy Hanny Warchałowskiej 40 scenariuszy przedstawień przedszkolnych i szkolnych na cały rok.
A może sami napiszecie sztukę, którą potem wspólnie wystawicie?