Czerwiec 2024
1so
Dzień Dziecka 2024 – rozpoczynamy XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!!!
1 czerwca 2024, w Dniu Dziecka, rozpocznie się XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”
Tego dnia tradycyjnie o 12.00 na fundacyjnym profilu na Facebooku odczytamy wspólnie „Lokomotywę” Juliana Tuwima, a kolejne dni Tygodnia Czytania poświęcimy książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ostatniego dnia zapraszamy na wyjątkową rozmowę podsumowującą 25-lecie istnienia naszej Fundacji!
2nd
XXIII OTCD – dzień II: Draki kota Ancymona – i szalonych nastolatków
Ten dzień poświęcamy dwóm książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren: „Jak Ancymonek został Ancymonem” Liliany Bardijewskiej (I nagroda w kategorii wiekowej do 6 lat) oraz „Draka na Antypodach” Katarzyny Ryrych (II nagroda w kategorii wiekowej 10-14 lat). Na fundacyjnym profilu na FB będzie można obejrzeć rozmowy z obu Autorkami.
3pon
XXIII OTCD – dzień III: Kosmiczne przygody w niekosmosie – i w Chudegnatach
Ten dzień poświęcamy dwóm książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren: „O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu” Beaty Majchrzak (II nagroda w kategorii wiekowej do 6 lat) oraz „Witajcie w Chudegnatach” Katarzyny Wasilkowskiej (II nagroda w kategorii wiekowej 6-10 lat). Na fundacyjnym profilu na FB będzie można obejrzeć rozmowy z obu Autorkami.
4wt
XXIII OTCD – dzień IV: Zaplątany dzień w rodzinie – i w sieci
Czwarty dzień Tygodnia czytania poświęcamy dwóm kolejnym książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren: „Masi czarownicy” Anny Onichimowskiej (II nagroda w kategorii wiekowej 6-10 lat) oraz „Zaplątanym w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (I nagroda w kategorii wiekowej 10-14 lat). Na fundacyjnym profilu na FB będzie można obejrzeć rozmowy z Autorkami obu książek.
5śr
XXIII OTCD – dzień V: Magiczny dzień w lesie – i w Nie-Naszym-Świecie
Piąty dzień Tygodnia czytania poświęcamy dwóm kolejnym książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren: „Małej wiedźmie Bazylce” Katarzyny Szestak (III nagroda w kategorii wiekowej do 6 lat) oraz „Formule Elli” Agnieszki Rautman-Szczepańskiej (III nagroda w kategorii wiekowej 10-14 lat). Na fundacyjnym profilu na FB będzie można obejrzeć rozmowy z Autorkami obu książek.
6czw
XXIII OTCD – dzień VI: Pełen przygód dzień z Tygrysem
Ten dzień poświęcamy w całości Grand Prix VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, czyli książce „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie!” Katarzyny Rygiel. Na fundacyjnym profilu na FB będziemy dwukrotnie gościć Autorkę książki.
7pt
XXIII OTCD – dzień VII: Już 25 lat jesteśmy z Wami!
Na zakończenie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom świętować będziemy ćwierćwiecze istnienia naszej Fundacji! W samo południe zapraszamy serdecznie na fundacyjny profil na FB, gdzie opowiemy o powstaniu oraz o 25 latach działalności naszej organizacji.
Zapraszamy serdecznie do udziału we wszystkich spotkaniach online podczas XXIII OTCD! Bądźcie z nami!
14pt
Finał II edycji Eduprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT
20czw
Rocznica urodzin Aleksandra Fredry
W bieżącym roku przypada 231. rocznica urodzin Aleksandra Fredry (1793-1876), najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza i poety oraz żołnierza armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej. W tym dniu nie może zabraknąć czytania Fredrowskich – często jakże aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.
21pt
Święto Muzyki
Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!
Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.
21pt
Koniec roku szkolnego 2023/2024 / Początek wakacji!
Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!
Poniżej zamieszczamy listę książek, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:
Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej
Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!
23nd
Dzień Ojca
Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Anne-Cath. Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.
Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach).
Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej.
A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.
25wt
Rocznica urodzin George`a Orwella
George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.
30nd
Rocznica urodzin Czesława Miłosza
Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r.
Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę Issy, Rodzinną Europę, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.