Czerwiec 2025
1nd
XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1 – 7 czerwca)
„Czytanie zbliża” to hasło XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), który odbędzie się w dniach 1-7 czerwca 2025 r. Przez cały Tydzień będziemy promować wspólne czytanie, które buduje więzi, zbliża kultury, zachęca do rozmów i bliskości międzypokoleniowej. Czytając dzieciom mądre książki, możemy przekazać im wartości moralne, które pomagają budować dobre relacje: szacunek, uczciwość, przyjaźń, odpowiedzialność, życzliwość i in.
Tygodnie Czytania Dzieciom, organizowane w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju, jednoczą od lat przy wspólnej lekturze starszych i młodszych miłośników książek.
W tym roku gospodarzem Tygodnia Czytania każdego dnia będzie inna miejscowość. Centralna Inauguracja OTCD odbędzie się 1 czerwca (niedziela) w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Gospodarzami w pozostałe dni OTCD będą: Bydgoszcz, Łowicz, Szczecin, Ożarów Mazowiecki, Żyrardów, Warszawa. Harmonogram wydarzeń i materiały promocyjne udostępnimy już wkrótce. Będziemy czytać wybrane książki ze Złotej Listy i rozmawiać o wartościach, dowiemy się, co one znaczą i dlaczego są tak ważne. Będziecie też mogli wziąć udział w literackiej grze terenowej!
Do uczestnictwa w Tygodniu Czytania Dzieciom zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola, biblioteki, ośrodki szkolno-wychowawcze i inne placówki w całej Polsce.
Serdecznie zapraszamy!
20pt
Rocznica urodzin Aleksandra Fredry
W bieżącym roku przypada 232. rocznica urodzin Aleksandra Fredry (1793-1876), najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza i poety oraz żołnierza armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej. W tym dniu nie może zabraknąć czytania Fredrowskich – często jakże aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.
21so
Święto Muzyki
Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!
Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.
23pon
Dzień Ojca





25śr
Rocznica urodzin George`a Orwella
George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.
27pt
Koniec roku szkolnego 2024/2025 / Początek wakacji!
Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!
Poniżej zamieszczamy listę książek, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:
Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej
Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!
30pon
Rocznica urodzin Czesława Miłosza
Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r.
Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę Issy, Rodzinną Europę, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.