Maj 2024

1śr

Międzynarodowe Święto Pracy

Wyjaśnijmy dzieciom, jakie wydarzenie z przeszłości zostało upamiętnione poprzez coroczne honorowanie pracy. Porozmawiajmy o wartości pracy, o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, a także o tym, że każda pożyteczna praca jest ważna i potrzebna. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach dotyczących przyszłego zajęcia. W jaki sposób i od jakiego wieku trzeba się przygotowywać do niektórych profesji? Wskażmy je wspólnie. Poszukajmy też razem książek, w których występują przedstawiciele różnych zawodów.

 

3pt

Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku, 1891 (źródło: Wikipedia, domena publiczna)

Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (1791 r.) Poczytajmy z uczniami obecną konstytucję naszego kraju i podyskutujmy nad różnymi jej zapisami – każdy obywatel powinien ją znać.

 

5nd

Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.

Przy okazji chcemy też przedstawić odrębne stanowisko Fundacji w sprawie popularnego hasła: TOLERACJA. Intencje są szczytne, ale w praktyce to bogaty toleruje biednego, mądry – głupiego, zdrowy – niepełnosprawnego, lepszy (we własnym mniemaniu) – gorszego. Mówiąc, że ktoś ma niski poziom tolerancji na coś, mamy na myśli coś uciążliwego, niewygodnego, szkodliwego. Czy zatem relacje między ludźmi powinny być budowane na tolerancji? A może raczej na równoprawnej i symetrycznej wartości, jaką jest szacunek? Zachęcamy do przeczytania rozdziału o szacunku z książki Z dzieckiem w świat wartości – i refleksji, co naprawdę kryje się pod różnymi dobrze brzmiącymi hasłami. W kontekście niepełnosprawności warto też zapoznać się z rozdziałem o solidarności z tej samej książki fundacyjnych autorek i wykazywać się tą cnotą nie tylko wobec osoby niepełnosprawnej, ale też jej bliskich.

 

8śr

Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania – i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych!

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!

 

11so

Dzień Bez Śmiecenia

Warto poświęcić lekcję na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim mniejszej ich „produkcji”, w tym o ruchu „Zero śmieci”. Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.

 

13pon

Noc Muzeów 2024


Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić wraz z dziećmi liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce odbędzie się 18 maja. Linki do programów obchodów Nocy Muzeów w różnych miastach można znaleźć na stronach internetowych jednostek samorządowych oraz

 

15śr

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

Możemy też omówić sprawy trudnych rodzin czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.

 

18so

Premiera książek nagrodzonych w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

 

Zapraszamy serdecznie na premierę książek nagrodzonych w w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, która odbędzie się 18 maja
podczas Targów Książki i Mediów 2024 na PGE Narodowy w sali Amsterdam na II piętrze!
 A po premierze zachęcamy do pójścia na stoiska Wydawnictw Konkursowych, gdzie czekać na Was będą autorzy świeżo wydanych książek konkursowych:
📖 Wydawnictwo Papilon
🕐 13:00-14:00 👉 Liliana Bardijewska, Beata Majchrzak, Katarzyna Szestak
📖 Wydawnictwo Literatura 
🕧 12:30-13:30 👉 Joanna Papuzińska (Przewodnicząca Jury Konkursowego), Regina Barancewicz, Radosław Jakubiak, Anna Onichimowska, Katarzyna Rygiel, Anna Wasiak, Katarzyna Wasilkowska
📖 Książkosfera HarperKids (stoisko Platon)
🕧 12:30-13:30 👉 Katarzyna Ryrych
🕟 16:30-17:30 👉 Elżbieta Jodko-Kula

 

19nd

Dzień Dobrych Uczynków

Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku dla kogoś bliskiego – rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi. Niech jednak będzie to coś, co ucieszy tę osobę, a nie TYLKO nas samych! I zawsze pomyślmy zawczasu o możliwych konsekwencjach naszych pomysłów!

 

21wt

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

Nauczmy dzieci akceptacji, ale też szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność.

 

26nd

Dzień Matki

To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z najpiękniejszymi życzeniami samych radości.

Oprócz laurki mamy mogą otrzymać kopię wywiadu z dr. Rossem Campbellem Czy umiemy kochać dziecko? oraz zestaw kilku tytułów książek na temat mądrego wychowania z listy lektur polecanych przez Fundację dla rodziców.

 

27pon

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) – pisarz, publicysta i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, można ją znaleźć w wielu bibliotekach. Więcej informacji o książce oraz fragment czytany przez Krzysztofa Stelmaszyka można znaleźć tutaj.