Luty 2021

1pon

Zagłosuj na naszą Fundację w plebiscycie KSIĄŻKA ROKU 2020!

 

Szanowni Państwo!

Nasza Fundacja została nominowana w kategorii FUNDACJA / STOWARZYSZENIE ROKU w największym w Polsce plebiscycie czytelników „KSIĄŻKA ROKU 2020 Lubimyczytac.pl i Allegro”. Cieszymy się tym bardziej, że właśnie w tym roku obchodzimy 20-lecie naszej kampanii czytania!

Każda z pięciu nominowanych organizacji otrzyma wsparcie od Allegro (w wysokości od 30 do 70 tysięcy złotych), ale to głosy czytelników zadecydują, która – w jakiej wysokości. Dlatego bardzo prosimy Państwa o zagłosowanie na naszą Fundację!

https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/109/fundacja-stowarzyszenie-roku

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY ODDANY NA NAS GŁOS!

Plebiscyt trwa do 28 lutego, a jego wyniki poznamy 8 marca 2021 r.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Fundacji

 

7nd

Rocznica urodzin Charlesa Dickensa

Charles Dickens (1812-1870) – brytyjski niezwykle popularny powieściopisarz XIX wieku, autor m.in. Opowieści Wigilijnej oraz Oliviera Twista. Zapoznajmy dzieci z tymi ważnymi i pięknymi utworami.

 

8pon

Dzień Bezpiecznego Internetu

Święto obchodzone od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w Polsce organizowane od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Silę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać uczniom opowiadanie Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata o uzależnieniu od Internetu. W książkach Joanny Jagiełło Zielone martensy, nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, oraz Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych pojawiają się wątki niebezpiecznych internetowych kontaktów dziewczynek z pedofilami. Trzeba przestrzegać dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z internetu i uczyć je zasad bezpieczeństwa internetowego.

 

8pon

Rocznica urodzin Bohdana Butenki

Bohdan Butenko – zmarły w 2019 r. grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci i animacji telewizyjnych, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla młodych czytelników, m.in. Gucio i Cezar Krystyny Boglar, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna, Wakacje z duchami Adama Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie.

Z okazji rocznicy urodzin Mistrza przeprowadźmy z dziećmi zajęcia na temat pracy ilustratora – kim jest, jaki jest jego udział w powstawaniu książki, czym byłaby książka dla dzieci bez ilustracji, omówmy książkę obrazkową, np. którąś z prac Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Porozmawiajmy o różnych technikach ilustracji. Ideałem byłoby zaproszenie na zajęcia ilustratora, by opowiedział o swojej pracy.

Poniżej zamieszczamy nagrany przez Fundację film „Architekt książki”, w którym Bohdan Butenko opowiada o swojej pracy.

 

 

8pon

Rocznica urodzin Juliusza Verne’a

Juliusz Verne (1828 – 1905) – francuski pisarz, autor powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom znakomite książki tego autora.

 

14nd

Walentynki – Dzień Zakochanych

W Dniu Zakochanych poczytajmy dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, zaborczej, braterskiej, przyjacielskiej, platonicznej, do zwierząt, do gór itp. – oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Oto kilka książkowych propozycji:

Dzieci Pana Majstra Zofii Rogoszówny
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya
Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce
O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
Dzień dobry, Świnko Janoscha

a dla młodzieży i dorosłych – Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda czy książka Dwoje ludzi Iwony Chmielewskiej, zaczynająca się od słów: „Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”…

 

17śr

Światowy Dzień Kota

Książek i wierszy o kotach jest mnóstwo! Do czytania rekomendujemy Minu Annie M.G. Schmidt oraz Kota na medal Małgorzaty Kur. A przy okazji – może trochę ćwiczeń? Ćwiczenie „koci grzbiet” wzmacnia i rozluźnia kręgosłup. Warto, by dzieci je poznały i codziennie ćwiczyły.

 

20so

Rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) – prozaik i poeta, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor zbioru Oktostychy i znakomitych opowiadań, m.in. Młyn nad Utratą, Panny z Wilka. Warto przeczytać młodzieży któreś z nich.

 

21nd

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową i język mediów, o roli czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy, a także o potrzebie „odchwaszczenia” języka z wulgaryzmów, jakimi obrósł w ostatnich latach. Jak to zrobić? – to dobry temat na dyskusję z dziećmi i młodzieżą: co proponują, czego sami mogą się podjąć.

 

22pon

Dzień Pocieszania się

Możemy poświęcić lekcję lub jej część na omówienie wartości uczuć, także tych trudnych. Czym jest smutek, dlaczego go odczuwamy? Co powoduje uczucie smutku, jak możemy kogoś pocieszyć, czy każde pocieszenie jest odpowiednie? Jak dostrzec, że ktoś potrzebuje pocieszenia? To ważne pytania, a odpowiedzi są elementem wyposażenia emocjonalnego każdego z nas. Przeczytajmy młodszym dzieciom piękną książeczkę Tove Jansson Kto pocieszy Maciupka?, która pokazuje, że każdy, nawet najsłabszy człowiek lub skrzat, może kogoś wesprzeć moralnie i dzięki temu staje się silniejszy.

 

23wt

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Porozmawiajmy o tej chorobie, która dotyka nie tylko dorosłych, ale też coraz młodsze dzieci. O tym, jak depresja rodziców wpływa na dzieci, mówi książka Włosy mamy Gro Dahle i Sveina Nyhusa.

 

27so

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Święto ustanowione 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 r. w Helsinkach.

To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów. W tym dniu świat powinien podziękować organizacjom pozarządowych za ogromną, często wolontariacką, pracę wykonywaną na rzecz społeczeństwa. Zachęćmy dzieci do działań wolontariackich w organizacjach prowadzących działania w obszarze zainteresowań uczniów – mogą to być organizacje na rzecz kultury, ekologii, schroniska dla zwierząt itp.

Przy tej okazji przypominamy naszą wielką prośbę o wsparcie działań naszej Fundacji odpisem 1% podatku i zachęcenie do tego 2–3 znajomych osób. Wystarczy wpisać w PIT numer KRS Fundacji: 00000 97051