Czerwiec 2021

1wt

Siódmy dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Pozłacaną rybkę” Barbary Kosmowskiej czyta Anna Czartoryska-Niemczycka, Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Barbara Kosmowska
Spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską, autorką książek „Pozłacana rybka” oraz „Gwiazda z pierwszego piętra” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

15.00: Kiedy byłem małym chłopcem…
Spotkanie z autorami książek ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, m.in. Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Cesarzem, Grzegorzem Kasdepke, Marcinem Koziołem, Michałem Rusinkiem, Tomaszem Samojlikiem, Łukaszem Wierzbickim (zobacz).

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

1wt

Dzień Dziecka

Niech stanie się on Dniem Dziecka z Książką i wielkim świętem czytania dzieciom!

Czytajmy dzieciom – w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu z miłością przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie! Zachęćmy wszystkich rodziców do przyjęcia zobowiązania, że będą dzieciom codziennie czytać.

Przydatną do tego pomocą mogą być dwa tomy opowiadań pt. Gorzka czekolada, znakomite książki nagrodzone w Konkursie im. Astrid Lindgren lub książki ze Złotej Listy Fundacji.

 

1wt

Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Właśnie w Dniu Dziecka przyszedł na świat ks. Jan Twardowski (1915 – 2006) – poeta, autor wzruszających i pięknych tomów: Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Na osiołku, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać, Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego.

15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znajdziecie w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów w Jubileuszowej 15-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

2śr

Ósmy dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” – o książce opowiada Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Ambasadorka kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”

11.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Spotkanie z autorami opowiadań z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Cesarzem, Barbarą Kosmowską, Katarzyną Ryrych, Katarzyną Terechowicz (zobacz).

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

3czw

Boże Ciało

Wykorzystajmy święto i długi weekend, by pobyć razem z dzieckiem.

Inspiracji do wspólnego czytania mogą dostarczyć materiały z właśnie zakończonego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” (https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd)

 

20nd

Rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego – często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

 

21pon

Święto Muzyki

Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze  21 czerwca, pierwszego dnia lata!

Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.

 

23śr

Dzień Ojca

Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Cathariny Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.

Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptakSzczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada…).

Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz Zuzanny Orlińskiej.

A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.

 

25pt

Koniec roku szkolnego 2020/2021

Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!

Zachęcamy, by wychowawcy na koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom zabrane w tym celu i dostosowane do wieku dzieci książki.

Oto powieści, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik  Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej

Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!

 

25pt

Rocznica urodzin George`a Orwella

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.

 

30śr

Rocznica urodzin Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r.
Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Rodzinną Europę, Króla Popiela i inne wiersze, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.