Lipiec 2025

1wt

Dzień Psa

1 lipca obchodzimy w Polsce Dzień Psa , ustanowiony dzięki redakcji pisma „Przyjaciel Pies”. Nie przez przypadek przypada on właśnie na początku wakacji, bo to wtedy tak wielu osobom pies zaczyna „przeszkadzać”. I pozbywają się go – często bezwzględnie.
O traktowaniu psa jak zabawki przez rozkapryszoną Igę i o pięknej przyjaźni tego skrzywdzonego, odrzuconego psa z Olcią , w której życie wniesie tyle radości, napisała Barbara Kosmowska – na co dzień przyjaciółka czworonożnego Freda – w opowiadaniu „Pies do zadań specjalnych”.
Znajdziecie je w wydanej przez nas w serii Ocalimy Świat, zilustrowanej przez Jonę Jung, książce „Oddech smoka”. Każdy przygarnięty, obdarzony opieką bezpański pies to ocalona – merdająca z wdzięcznością ogonem – cząstka naszego świata.

3czw

Dzień Cioci i Wujka

W Dzień Cioci i Wujka sięgnijmy po znakomitą książkę Rafała Witka „Klub Latających Ciotek”. Czy jako dzieci przypuszczaliście, że Wasze ciocie przeżywały – a może nadal przeżywają – wspaniałe przygody? Że wujkowie mogą skrywać niesamowite tajemnice?  I że są niezwykle ciekawymi ludźmi?

 

11-letniego Emila i jego rok starsza kuzynka Sonia na wakacjach u starej, gderliwej ciotki Stasi czekały przygody, przy których wymarzona przez Sonię Teneryfa zbladła w jednej chwili. Lawinę wspomnień i niespodziewanych wydarzeń wywoła odnaleziona Księga lotów. A jakie tajemnice kryje stara wieża Heinricha?

Błyskotliwa opowieść Emila, dowcipne dziewczyńsko-chłopackie dialogi i naprawdę wielka tajemnica z przeszłości – trudno o lepszą lekturę na wakacje!

15wt

Dzień bez telefonu

Odłóżmy komórkę choć na ten jeden dzień! Pozwólmy sobie na kilka godzin spokoju, szczególnie w wakacje.

Przypomnijmy projekt społeczny Centrum Spotkań Edukacyjnych „Światowid” w Elblągu, który otrzymał wyróżnienie w Konkursie na najlepszy projekt społeczny w 2020 roku.

Akcja „Odłóż ten telefon” odbyła się w kilku elbląskich restauracjach i kawiarniach – klienci lokali otrzymywali rabat lub gratis, jeżeli podczas pobytu w lokalu udało im się ani razu nie spojrzeć na ekran smartfona lub innego urządzenia mobilnego.

https://www.youtube.com/watch?v=yzlG8zFdNLg

 

19so

Dzień Czerwonego Kapturka

„Czerwony Kapturek” jedna z najsłynniejszych bajek, wielokrotnie opowiadana przez kolejnych Autorów, prozą, a nawet wierszem, wystawiana na scenach teatralnych, filmowana, doczekała się własnego święta.

Ciekawe, czy wolicie mroczną opowieść o Czerwonym Kapturku braci Grimm, czy rozśpiewanego radosnego Kapturka z bajki Jana Brzechwy?

 

Nie mruczek, nie burek,
Nie jeż, nie ptak,
Czerwony Kapturek
To ja zwę się tak.

 

W tej chatce przy mamie
Mój cały świat.
Nie psocę, nie kłamię,
A mam siedem lat.

Nie znam troski,
Śpiewam piosnki,
Kocham każdy kwiat.
Pobiegnę na wzgórek,
A las mi gra.
Czerwony Kapturek
To ja, właśnie ja!

23śr

Dzień Włóczykija

„Włóczykij był pogodny, wiedział mnóstwo różnych rzeczy, ale nie mówił o nich bez potrzeby. Czasem tylko opowiadał o swoich podróżach i wtedy odczuwało się rodzaj dumy, jakby się było dopuszczonym do udziału w jakimś tajnym sprzysiężeniu” – tak opisała najlepszego przyjaciela Muminka Tove Jansson w „Lecie Muminków”.

Czy można piękniej oddać charakter włóczykijów? Tych, którzy pojawiają się w naszym życiu, jednak – ceniąc ponad wszystko swą wolność, podróże, nowe doświadczenia – muszą ruszać w świat.

Jednak zawsze powracają, bo przyjaźń jest dla nich równie ważna jak przygoda. I znów obdarowują nas opowieściami o swoich przygodach… i nowymi przemyśleniami.

Jak dobrze, że ten dzień jest właśnie w wakacje, gdy w każdym z nas budzi się… Włóczykij.

 

30śr

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

W Międzynarodowy Dzień Przyjaźni posłuchajcie nagrodzonego w naszym konkursie opowiadania o przyjaźni Kubusia Puchatka i Prosiaczka „Marzenia wysokich lotów”. Napisał je 12-letni Igor Maziarczyk, a przeczytał Michał Rusinek, pisarz, tłumacz m.in. „Nowych przygód Kubusia Puchatka” Kate SaundersBriana Sibleya, Alanaa Alexandra Milne’a, Jeanne WillisPaula Bright, których kontynuację napisał młody laureat konkursu.

Nagrania do wysłuchania na naszych mediach społecznościowych.

W ten dzień warto młodszym nastolatkom przeczytać opowiadania: „Sztuka programowania” Wojciecha Cesarza oraz „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej ze zbioru „Gorzka czekolada i inne opowiadania…” i porozmawiać o meandrach przyjaźni w tym wieku.O przyjaźni traktują też świetne powieści, które również znajdziecie na nasszej Złotej Liście: „Gwiazda z pierwszego piętra” Barbary Kosmowskiej, „Mój kumpel Jeremi” Ewy Martynkien, „Wstydu za grosz!” Zuzanny Orlińskiej, „Tam, gdzie zawracają bociany” Joanny Jagiełło i „Lato na Rodos Katarzyny Ryrych.

Rodzicom, opiekunom, nauczycielom gorąco polecamy rozdział „Przyjaźń i miłość” z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Z dzieckiem w świat wartości”.