Listopad 2021
1pon
Dzień Zmarłych
Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Szczególnie polecamy do czytania dzieciom, które doznały takiej straty: Pan Stanisław odlatuje Justyny Bednarek, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, Małą książkę o śmierci Pernilli Stalfelt, Gęś, śmierć i tulipan Wolfa Erlbrucha, Żegnaj, panie Muffinie Ulfa Nilssona i Any-Clary Tidholm, Czy tata płacze? Hilge Ringen Kommedal oraz Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, a dla młodzieży Świat do góry nogami Beaty Ostrowickiej czy Pozłacaną rybkę Barbary Kosmowskiej.
5pt
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.
Proponujemy zabawę w przebieranie się za postaci z popularnych bajek (dzieci przebierają się za ulubionych bohaterów) oraz korowód takich postaci w przedszkolu lub szkole, a także konkursy i gry nawiązujące do ich przygód. W wersji skromniejszej – przygotujmy figurki bajkowych postaci, np. z gliny, modeliny, kawałków materiału i patyków, wystawmy teatrzyk. Opcji jest bardzo dużo, wystarczy wyobraźnia!
Pamiętajmy też o Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w naszym rodzimym Pacanowie! Warto uwzględnić je w rodzinnych lub szkolnych planach wycieczkowych po epidemii.
10śr
Dzień Młodzieży
Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, dla starszych powieści Johna Greena Szukając Alaski oraz Gwiazd naszych wina, a także Jutro Johna Marsdena oraz Deklarację Gemmy Malley. Dobrą lekturą dla nastolatek, które zmagają się z coraz powszechniejszymi problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami. Porozmawiajmy z młodzieżą o tym, jak widzi swoje życie, co jest dla niej najtrudniejsze, jaką rolę w ich życiu odgrywają rodzice, przyjaciele, media i kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.
11czw
Święto Niepodległości
To okazja do wspólnego pośpiewania z dziećmi pieśni patriotycznych i legionowych. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą historią.
11czw
Rocznica urodzin Tadeusza Nowaka
Tadeusz Nowak (1930-1991) – poeta, prozaik, autor głośnej powieści A jak królem, a jak katem będziesz. Poczytajmy jego wiersze (m.in. Psalmy, Pacierze i paciorki), do których komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie m.in. Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau.
13so
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Proponujemy zaprosić niewidome osoby do szkoły czy przedszkola, poprosić je o czytanie alfabetem Braille’a i zapoznać dzieci z pismem punktowym. Warto przeczytać dzieciom znakomitą książkę Tydzień Konstancji Olgi Masiuk. Prawdziwą ucztą wizualną będzie nagrodzona ilustratorskim Oscarem książka Oczy autorstwa Iwony Chmielewskiej – wzruszająca opowieść o darze widzenia i sile zmysłów. Pouczające będzie zapoznanie dzieci z biografią Louisa Braille’a – może ona posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny, wartości omówionej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.
13so
Rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona
Robert Louis Stevenson (1850-1894) – pisarz szkocki, autor Wyspy skarbów, Porwanego za młodu i Doktora Jakylla i pana Hyde’a. Warto przywrócić do czytelniczej świadomości młodzieży te znakomite i niesłusznie zapomniane książki.
14nd
Rocznica urodzin Leopolda Staffa
Leopold Staff (1878-1957) – poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Kochać i tracić i wielu innych. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.
14nd
Rocznica urodzin Astrid Lindgren
Astrid Lindgren (1907-2002) – ikona szwedzkiego pisarstwa dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jej książki. Zapoznajmy je z życiem pisarki. Warto wspomnieć, że Fundacja organizuje co trzy lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – można sięgnąć przy okazji do książek nagrodzonych w dotychczasowych pięciu edycjach Konkursu. Zapraszamy do obejrzenia trailerów książek-laureatek ostatniej edycji.
15pon
Rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego
Antoni Słonimski (1895-1976) – poeta, satyryk, publicysta. Warto zachęcić młodzież, by sięgnęła po jego piękne, mądre wiersze. Przeczytajmy im kilka na zachętę.
20so
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Święto obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska. Porozmawiajmy z dziećmi o tym, po co są prawa, także prawa dziecka, o czym informują, co zapewniają. Sięgnijmy po książkę 12 ważnych praw autorstwa znanych polskich pisarzy dla dzieci, takich jak: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz, którzy napisali „niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ich prawach”. Przeczytajmy z młodszymi dziećmi wiersz Marcina Brykczyńskiego O PRAWACH DZIECKA, posłuchajmy razem z nimi i nauczmy się śpiewać piosenkę o prawach dziecka.
20so
Rocznica urodzin Selmy Lagerlöf
Szwedzka pisarka Selma Lagerlöf (1858-1940) – pierwsza kobieta-laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy jej Cudowną podróż.
21nd
Światowy Dzień Życzliwości
Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzać innych. Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Polecamy przewrotne opowiadanie Pawła Beręsewicza System z I tomu Gorzkiej czekolady. Pomyślmy także, w jaki sposób możemy okazać życzliwość naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Dzieci/uczniowie mogą wspólnie przygotować jakiś projekt, który przyniesie pomoc i radość osobie lub grupie osób – np. choremu dziecku, seniorom. Dobrze jest pomyśleć o projekcie, który trwa dłużej lub przynosi trwałe efekty.
24śr
Rocznica urodzin Carlo Collodiego
Carlo Collodi (1826-1890) – włoski prozaik, publicysta, autor powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia.
24śr
Rocznica urodzin Frances Hodgson Burnett
Frances Hodgson Burnett (1849-1924) – brytyjska pisarka, autorka wielu znanych powieści, m.in. Małej księżniczki, Małego lorda, Małych wędrowców, Tajemniczego ogrodu, Krainy błękitnych kwiatów.
28nd
Rocznica urodzin Arkadego Fiedlera
Arkady Fiedler (1894–1985) – polski pisarz i podróżnik, autor książek przygodowych i podróżniczych dla dzieci i młodzieży, m.in. Przez wiry i pohory Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko. Sylwetkę pisarza znakomicie przybliża jego autobiografia Mój ojciec i dęby.
30wt
Rocznica urodzin Marka Twaina
Mark Twain (1835-1910) – amerykański prozaik, autor słynnych Przygód Tomka Sawyera, Królewicza i żebraka i wielu innych książek dla dzieci i młodzieży. Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina: „Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” przy okazji omawiania wartości, jaką jest odwaga (więcej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).
30wt
Rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery
Lucy Maud Montgomery (1874-1942) – kanadyjska pisarka, autorka cieszącego się do dziś niesłabnącą popularnością cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza.