Grudzień 2021

1śr

Akcja „Zima z książką”

Rozpoczynamy trzymiesięczny cykl spotkań czytelniczych (grudzień, styczeń, luty) w placówkach edukacyjnych i bibliotecznych. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

 

2czw

Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania i powieści: Kolczatek, Zaczarowana fontanna, Ciocia Arnika, Przygoda na balkonie, Kącik ze smokiem, czy Nie będzie kłopotu.

3pt

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.

Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnościami, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

 

5nd

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym, którzy wspierają swymi działaniami naszą Fundację – Liderom i Koordynatorom kampanii czytania!

 

6pon

Mikołajki z Mikołajkiem

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

 

12nd

Ogłoszenie wyników Konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. „Siedzę w domu i piszę…” na opowiadanie o tematyce współczesnej

Wyniki Konkursu poznamy 12 grudnia br. o godz. 12.00. Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz fanpage na Facebooku.

Przemyśleniami na temat Konkursu podzieli się przewodnicząca Jury – Dorota Koman, a laudacje na cześć zwycięzców wygłoszą członkinie Jury: Barbara Kosmowska i Joanna Jagiełło!

Bądźcie z nami, do zobaczenia!

 

13pon

Dzień Księgarza

Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.

Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

 

15śr

Finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” 2021

Serdecznie zapraszamy do udziału w finale kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” 2021, który odbędzie się na fundacyjnym fanpage’u na Facebooku 15 grudnia br. o godz. 18.00. W programie spotkanie z Laureatami Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania w roku szkolnym 2020/2021 oraz panel literacki prowadzony przez Dorotę Koman z udziałem Barbary Gawryluk i Tomasza Samojlika.

Serdecznie zapraszamy do udziału!
fb/calapolskaczytadzieciom

 

17pt

Dzień bez Przekleństw

Porozmawiajmy o współczesnej narastającej wulgaryzacji języka, o przekleństwach-przerywnikach wypowiedzi, traktowanych jak przecinek. Uświadommy dzieciom, że używanie wobec innej osoby/osób obraźliwych określeń i przekleństw jest formą przemocy obliczoną na zastraszenie i poniżenie innych. Nie wyrażajmy na to zgody! Zwracajmy grzecznie uwagę ludziom, którzy przeklinają w przestrzeni publicznej lub w naszej obecności: „Przepraszam, bardzo mi przeszkadza taki język, źle się z tym czuję, czy mogę prosić, abyś/aby Pan… nie używał w mojej obecności/we wspólnej przestrzeni publicznej takich wyrazów?”. Wspólnie zobowiążmy się, że nie tylko tego dnia, ale przez cały rok (a nawet przez całe życie!) nie będziemy przeklinać, bo to nie świadczy dobrze o naszym poziomie umysłowym i naszej kulturze, nawet jeśli aktualnie jest „w modzie”.

Można pobawić się w wymyślanie alternatywnych wyrażeń – czasem, gdy komuś przekleństwo ciśnie się na usta, warto mieć w zanadrzu zabawne określenie. Pewna dziewczynka w chwilach wielkiego wzburzenia zamiast przekląć, woła: „Jasna lipa!” Możemy też poszukać inspiracji w książkach Michała Rusinka ─ Jak przekręcać i przeklinać oraz Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci.

 

18so

Międzynarodowy Dzień Emigrantów

Emigracja to ważny temat, który koniecznie trzeba omówić z dziećmi. Porozmawiajmy o przyczynach emigracji (prześladowania, wojny, klęski żywiołowe, bieda, inne), o tym, jak wielkim dramatem jest opuszczenie swojego kraju, miejscowości, rodziny, przyjaciół, szkoły, jak trudno jest rozpoczynać życie w nowym kraju, poznawać nowych ludzi, nowy język, obyczaje; opowiedzmy im, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Porozmawiajmy o wielkich emigracjach w historii, a także o „wielkich emigrantach” literatury polskiej: Miłoszu, Gombrowiczu, Lechoniu, itp.

Warto również podjąć rozmowę o tym, jak działalność człowieka, np. masowa wycinka lasów, przyczynia się do zmian klimatu i suszy, popychając tysiące ludzi do opuszczenia domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie jest woda, jedzenie i praca. Warto przeczytać młodszym dzieciom poruszające książki o uchodźcach – ich rówieśnikach: Chłopca z Lampedusy Rafała Witka, czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej, a nieco starszym zaproponujmy wspólną lekturę książki Chłopiec znikąd Katherine Marsh.

Warto zwiedzić Muzeum Emigracji w Gdyni, pokazać młodym ludziom, że nasi rodacy też emigrowali z różnych przyczyn, a mieszkańcy krajów, do których się udawali, pomagali im przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres na obczyźnie.

Starszej młodzieży polecamy książki: Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Obczyzno moja Elizy Piotrowskiej.

 

19nd

Dzień wiecznie zielonych roślin

To doskonała okazja, by ubrać z dziećmi choinkę i porozmawiać o roślinach zimozielonych w naszym klimacie. Przypomnijmy dzieciom o różnych gatunkach drzew iglastych, które nie zrzucają igieł na zimę, a także o borówkach, bukszpanach, różanecznikach czy berberysie – roślinach liściastych, które cieszą oko zielenią przez cały rok. Warto porozmawiać o roli roślin w funkcjonowaniu planety, życiu ludzi.

 

20pon

Dzień ryby

Kolejny temat ekologiczny. Omówmy zagrożenia dla różnych gatunków ryb z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Jak możemy się przyczynić do zmniejszenia ilości śmieci pływających w wodach w wielu miejscach globu? A przy okazji – może uda nam się założyć akwarium, by dbać o rybki i obserwować ich piękno?

 

24pt

Wigilia Bożego Narodzenia / Książka pod każdą choinką!

W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy potrafi już czytać samo!

Niech święta Bożego Narodzenia będą także czasem rodzinnego wypoczynku z książką. Warto przy okazji wrócić do utworów Adama Mickiewicza, który przyszedł na świat w Wigilię 1798 r. – wiele z jego wierszy można czytać najmłodszym dzieciom.

 

26nd

Rocznica urodzin Ludmiły Marii Marjańskiej

Ludmiła Maria Marjańska (1923-2005) – poetka, pisarka i tłumaczka literatury angielskiej. Przypomnijmy jej utwory dla dzieci: Zakochany zuch (1989), Pimpinella i Tatarzy  (1994), czy zbiór wierszy Dmuchawiec (1984).

 

29śr

Rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) – znakomity, nieodżałowany poeta i pisarz. Zachęcamy do czytania jego przezabawnych utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i  wielu innych.

 

31pt

Sylwester

Zachęćmy dzieci do świętowania Nowego Roku bez petard, opowiedzmy, jak bardzo boją się ich zwierzęta, osoby upośledzone, autystyczne. Rozwijajmy empatię, współodczuwanie. Zróbmy podsumowanie starego roku – co udało nam się zrobić dobrze, nad czym musimy popracować. Ile książek przeczytaliśmy, czy udało nam się polepszyć świat poprzez działania ekologiczne, życzliwość, dobroć, empatię?