Październik 2022

1so

NOC BIBLIOTEK 2022

🌙📚 VIII ogólnopolska Noc Bibliotek już w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”. Jej głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, nasza Fundacja od początku współpracuje przy organizacji wydarzenia w zakresie programu dla dzieci i młodzieży.
Spotkania i atrakcje już w ponad 2000 bibliotekach i online!
👀 ODWIEDŹ SWOJĄ BIBLIOTEKĘ i zobacz, co przygotowała!
🔎 Mapa bibliotek ze szczegółowymi planami wydarzeń: https://nocbibliotek.pl/mapa
⭐️ Skierujmy wspólnie światło na biblioteki i poczujmy wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.
❗️ Trwają zgłoszenia bibliotek: https://nocbibliotek.pl/rejestracja
📖 Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
🤓 Do zobaczenia w bibliotece!

Więcej informacji dotyczących akcji: nocbibliotek.ceo.org.pl.

 

2nd

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Warto sięgnąć do rozdziału Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach: emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy, a także instytucjonalnej. Nauczmy dzieci porozumiewać się w sytuacjach rozbieżnych poglądów czy interesów bez użycia siły czy innej formy przemocy (krzyku, obraźliwych słów), wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga, opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy.

Proponujemy lekturę książki Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też: Która to Malala? Renaty Piątkowskiej, Iqbal Francesca d’Adamo, a dla starszych uczniów – Siedem dni Eve Ainsworth, Chłopiec z latawcem – Khaleda Hosseiniego.

 

2nd

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

Porozmawiajmy o losie i cierpieniach zwierząt hodowanych na mięso lub dla pięknego futerka. Jak hodowla zwierząt wpływa na naszą planetę, na ocieplenie klimatu i jakie to ma skutki? Zaprośmy na spotkanie on-line przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarte Klatki i porozmawiajmy o tym problemie.

 

4wt

Światowy Dzień Zwierząt

Jako lekturę wybierzmy tego dnia – i przy wielu kolejnych okazjach – wiersze i książki o zwierzętach.

Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach polskich autorów, wydane przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak oraz Mały atlas zwierzaków (a także: …ptaków, …motyli) Ewy i Pawła Pawlaków. Dobrym wyborem będą również książki Adama Wajraka Lolek czy Wilki – na pewno wciągną młodych słuchaczy w poruszające historie opisanych zwierząt.

Warto też poczytać uczniom znakomite książki nieco zapomnianych autorów, zamieszczone w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”: Słoń Birara podróżnika Ferdynanda Ossendowskiego, o wielkiej przyjaźni chłopca i słonia, a także zabawne opowiadania wyjaśniające pochodzenie charakterystycznych cech afrykańskiej fauny Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego nadwornego doradcy lwa Samby Mocnego pióra Kamila Giżyckiego.

Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna Charlotty E.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt – obie z drugiej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zachęcamy do obejrzenia bogatych materiałów wideo na temat zwierząt, dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładce XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Posłuchacie takich pisarzy, znawców zwierząt oraz popularyzatorów książek jak: dr Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, Małgorzata Kur, Pan Poeta, Marcin Kozioł, Urszula Kowalczuk, Dorota Koman.

 

6czw

Rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska (1889-1965) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie. Przypomnijmy młodzieży jej utwory.

 

6czw

Spotkanie online z Przemysławem Dąbrowskim

Zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Dąbrowskim, który wspólnie z Leną Ledoff „przetłumaczył z psiego” książkę Henia Psa „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, nominowaną do naszej Złotej Dwudziestki. Wyreżyserował też znakomity spektakl teatralny (z piosenkami do muzyki Leny!) pod tym samym tytułem, wystawiany od dnia premiery książki w Teatrze Nowym w Łodzi, którego jest aktorem.
O książce i jej scenicznej adaptacji, a także o tym, co nowego u czworonożnych mieszkańców wysypiska i co szykują dla nas „tłumacze” Henia – usłyszycie w rozmowie z Dorotą Koman z cyklu „Klimat dla polskich autorów”.
Już w najbliższy czwartek, 6.10. o godz. 18:00!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

8so

Rocznica urodzin Jeana de la Fontaine

Jean de la Fontaine (1621-1695) – poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci.

 

9nd

Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka (1936-1997) – poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki, Wzór na diabelski ogon.

 

10pon

Webinar o Programie edukacji ekologicznej i moralnej dla uczniów szkół podstawowych OCALIMY ŚWIAT

 

W imieniu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile oraz własnym zapraszamy serdecznie nauczycieli ze szkół podstawowych, bibliotekarzy i edukatorów z placówek edukacyjno-wychowawczych na spotkanie online z Ireną Koźmińską, prezes naszej Fundacji, która opowie o celach, założeniach, etapach i materiałach ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT.
Organizatorką i Gospodynią spotkania będzie Edyta Piekarska, doradca nauczycieli biologii i przyrody Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

Bądźcie z nami!

Początek spotkania o godz. 18.00, link do spotkania: bit.ly/3Cy7VxT

 

12śr

Inauguracja ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT

Wszystkich zarejestrowanych już uczestników programu OCALIMY ŚWIAT (OŚ), a także uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, którzy chcieliby dołączyć do programu,
oraz wszystkie osoby zainteresowane edukacją ekologiczną i moralną serdecznie zapraszamy na Inaugurację online pierwszej edycji programu OŚ, która odbędzie się 12 października (środa) o godz. 12.00 na Facebooku Fundacji.

Podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Stoparczyk wystąpią m.in. współautorzy opowiadań napisanych do Programu OŚ – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke i dr hab. Tomasz Samojlik. Przedstawiona zostanie także gra komputerowa online dla dzieci i młodzieży zainspirowana opowiadaniem Grzegorza Kasdepke „Latający talerz”.

Zapraszamy do udziału w Inauguracji – i w Programie OŚ!

Więcej informacji o Programie: OcalimySwiat.pl

 

13czw

Spotkanie online z Justyną Bednarek

 13 października (czwartek) o godz. 18:00 w „Klimacie dla polskich autorów” gościć będziemy Justynę Bednarek, pisarkę, której książka „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” nominowana została do Złotej Dwudziestki najlepszych książek wydanych w XXI wieku.
Porozmawiamy też o znakomitej „Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” – „Ty też możesz uratować świat”. I – oczywiście – o przygodach „Skarpetek”.
A jeśli zechcą Państwo spytać Autorkę jak pewien niecierpliwy młody czytelnik: „Kiedy wreszcie będą Skarpetki nr 6?”, to na pytania czekamy w trakcie rozmowy, którą poprowadzi Dorota Koman.
Serdecznie zapraszamy na nasz FB!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

14pt

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Tradycyjnie zachęcamy naszych Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w szpitalach dziecięcych oraz we wszystkich placówkach wychowawczo-edukacyjnych – z tortem na miodzie, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń, zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najciekawszy prezent dla Misia”.

Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100.

 

14pt

Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej

Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Jednocześnie polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej, pedagoga, Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się”.

Dr Marzena Żylińska jest też autorką interaktywnych książek dla dzieci: Dzieciństwo to nie wyścigi oraz Między kijem a marchewką.

 

16nd

Światowy Dzień Żywności

Dzień ten może być okazją do przeprowadzenia lekcji lub cyklu zajęć na tematy: prawidłowego odżywiania, niemarnowania żywności, dokonywania racjonalnych zakupów, wykorzystywania resztek żywności, dzielenia się żywnością.

Zainicjujmy w naszych miejscowościach powstawania Jadłodzielni, gdzie można podzielić się żywnością z osobami potrzebującymi. W czasie pandemii obowiązywać będą na pewno zaostrzone przepisy dotyczące Jadłodzielni, należy się z nimi zapoznać i ich przestrzegać.

Warto także porozmawiać o produkcji żywności – niehumanitarnej i zgubnej dla planety hodowli zwierząt, uprawie roślin przy pomocy chemicznych środków, konserwowaniu żywności.

 

20czw

Spotkanie online z Joanną Rudniańską

 

20 października (czwartek) o godz. 18 gościem KLIMATU DLA POLSKICH AUTORÓW będzie JOANNA RUDNIAŃSKA, pisarka, której książkę „Kotka Brygidy” kapituła Złotej Listy nominowała do Złotej Dwudziestki najlepszych książek XXI wieku.
Sama Autorka podkreśla, że nie pisze dla dzieci, jej książki adresowane są też do dorosłych. Tak jest i z „Kotką Brygidy”, gdzie historia o wojennych i powojennych losach kilku praskich rodzin i kilkuletniej Helenki, która obserwuje toczące się wokół wydarzenia – zamknięcie w getcie Żydów, przyjaciół i sąsiadów, niesioną im pomoc, powstanie, wyzwolenie – przechodzi w fascynującą metafizyczną opowieść z niezwykłą kotką w tle.
Autorka w swych książkach zadaje wiele ważnych pytań, na które każdy z czytelników musi sobie sam odpowiedzieć. Tym ciekawiej zapowiada się rozmowa, którą poprowadzi Dorota Koman.
Czekamy też jak zawsze na pytania od Państwa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

21pt

Rocznica urodzin Edmunda de Amicisa

Edmund de Amicis (1846-1908) – pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

24pon

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom dziękujemy za ich wielką pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa!

Organizujemy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach publicznych, a także w bibliotekach szkolnych oraz w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy stają się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych.

 

24pon

Międzynarodowe Święto Roweru

To znowu okazja do rozmów na temat ekologii i prozdrowotnych zalet jeżdżenia na rowerze, ale też zasad bezpieczeństwa na drodze!

 

25wt

Dzień Kundelka / Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

Porozmawiajmy o schroniskach dla zwierząt, zainicjujmy zbiórkę karmy, koców, itp. dla schronisk, zachęćmy starszych uczniów do wolontariatu w schroniskach.

 

26śr

Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska (1929-2017) – autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory poetki. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk pt. Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia. Sięgnijmy po jej wiersze oraz uroczą powieść Pięciopsiaczki.

 

27czw

Spotkanie online z Ewą Nowak

27 października (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Ewą Nowak, której książka „Bardzo biała wrona” znajduje się na fundacyjnej Złotej Liście i została nominowana przez kapitułę do Złotej Dwudziestki najlepszych książek dla dzieci i młodzieży wydanych w XXI wieku.
A na naszej Zielonej Półce z najciekawszymi książkami ekologicznymi znalazły się „Reginka szuka domu” i „Złamane skrzydło Adrianka”.
Rozmowę online z cyklu KLIMAT DLA POLSKICH AUTORÓW poprowadzi na naszym FB Dorota Koman.
Zapraszamy do udziału!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

27czw

Rocznica urodzin Kornela Filipowicza

Kornel Filipowicz (1913-1990) – mistrz krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza (np. z tomu Cienie), a także fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. Najlepiej w życiu ma Twój kot.

 

29so

Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, dramatopisarz, eseista. Przeczytajmy starszym uczniom kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Elegia na odejście, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem (tytuły podlinkowane znajdują się na Złotej Liście naszej Fundacji).

 

31pon

Dzień Rozrzutności

Kolejna okazja do rozmów o ekologicznym trybie życia, o umiarze, wartości ograniczenia konsumpcji, o recyklingu, oszczędności. Działajmy wspólnie na rzecz oszczędności, np. realizując PROJEKT: OSZCZĘDNOŚĆ. Oszczędzajmy wodę, prąd, nie kupujmy zbędnych ubrań, zorganizujmy np. wymianę ubrań w szkole (oczywiście za zgodą rodziców) itp. Ale skoro rozrzutność – generalnie cecha niezbyt chwalebna – doczekała się swojego dnia w kalendarzu, zastanówmy się, czy można być pozytywnie rozrzutnym, np. hojnie rozdzielając uśmiechy, pochwały, słowa wsparcia i dobre uczucia.