Październik 2022

1so

NOC BIBLIOTEK 2022

🌙📚 VIII ogólnopolska Noc Bibliotek już w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”. Jej głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, nasza Fundacja od początku współpracuje przy organizacji wydarzenia w zakresie programu dla dzieci i młodzieży.
Spotkania i atrakcje już w ponad 2000 bibliotekach i online!
👀 ODWIEDŹ SWOJĄ BIBLIOTEKĘ i zobacz, co przygotowała!
🔎 Mapa bibliotek ze szczegółowymi planami wydarzeń: https://nocbibliotek.pl/mapa
⭐️ Skierujmy wspólnie światło na biblioteki i poczujmy wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.
❗️ Trwają zgłoszenia bibliotek: https://nocbibliotek.pl/rejestracja
📖 Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
🤓 Do zobaczenia w bibliotece!

Więcej informacji dotyczących akcji: nocbibliotek.ceo.org.pl.

 

2nd

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Warto sięgnąć do rozdziału Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach: emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy, a także instytucjonalnej. Nauczmy dzieci porozumiewać się w sytuacjach rozbieżnych poglądów czy interesów bez użycia siły czy innej formy przemocy (krzyku, obraźliwych słów), wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga, opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy.

Proponujemy lekturę książki Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też: Która to Malala? Renaty Piątkowskiej, Iqbal Francesca d’Adamo, a dla starszych uczniów – Siedem dni Eve Ainsworth, Chłopiec z latawcem – Khaleda Hosseiniego.

 

2nd

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

Porozmawiajmy o losie i cierpieniach zwierząt hodowanych na mięso lub dla pięknego futerka. Jak hodowla zwierząt wpływa na naszą planetę, na ocieplenie klimatu i jakie to ma skutki? Zaprośmy na spotkanie on-line przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarte Klatki i porozmawiajmy o tym problemie.

 

4wt

Światowy Dzień Zwierząt

Jako lekturę wybierzmy tego dnia – i przy wielu kolejnych okazjach – wiersze i książki o zwierzętach.

Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach polskich autorów, wydane przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak oraz Mały atlas zwierzaków (a także: …ptaków, …motyli) Ewy i Pawła Pawlaków. Dobrym wyborem będą również książki Adama Wajraka Lolek czy Wilki – na pewno wciągną młodych słuchaczy w poruszające historie opisanych zwierząt.

Warto też poczytać uczniom znakomite książki nieco zapomnianych autorów, zamieszczone w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”: Słoń Birara podróżnika Ferdynanda Ossendowskiego, o wielkiej przyjaźni chłopca i słonia, a także zabawne opowiadania wyjaśniające pochodzenie charakterystycznych cech afrykańskiej fauny Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego nadwornego doradcy lwa Samby Mocnego pióra Kamila Giżyckiego.

Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna Charlotty E.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt – obie z drugiej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zachęcamy do obejrzenia bogatych materiałów wideo na temat zwierząt, dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładce XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Posłuchacie takich pisarzy, znawców zwierząt oraz popularyzatorów książek jak: dr Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, Małgorzata Kur, Pan Poeta, Marcin Kozioł, Urszula Kowalczuk, Dorota Koman.

 

6czw

Rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska (1889-1965) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie. Przypomnijmy młodzieży jej utwory.

 

8so

Rocznica urodzin Jeana de la Fontaine

Jean de la Fontaine (1621-1695) – poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci.

 

9nd

Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka (1936-1997) – poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki, Wzór na diabelski ogon.

 

10pon

Webinar o Programie edukacji ekologicznej i moralnej dla uczniów szkół podstawowych OCALIMY ŚWIAT

 

W imieniu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile oraz własnym zapraszamy serdecznie nauczycieli ze szkół podstawowych, bibliotekarzy i edukatorów z placówek edukacyjno-wychowawczych na spotkanie online z Ireną Koźmińską, prezes naszej Fundacji, która opowie o celach, założeniach, etapach i materiałach ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT.
Organizatorką i Gospodynią spotkania będzie Edyta Piekarska, doradca nauczycieli biologii i przyrody Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

Bądźcie z nami!

Początek spotkania o godz. 18.00, link do spotkania: bit.ly/3Cy7VxT

 

12śr

Inauguracja ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT

Wszystkich zarejestrowanych już uczestników programu OCALIMY ŚWIAT (OŚ), a także uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, którzy chcieliby dołączyć do programu,
oraz wszystkie osoby zainteresowane edukacją ekologiczną i moralną serdecznie zapraszamy na Inaugurację online pierwszej edycji programu OŚ, która odbędzie się 12 października (środa) o godz. 12.00 na Facebooku Fundacji.

Podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Stoparczyk wystąpią m.in. współautorzy opowiadań napisanych do Programu OŚ – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke i dr hab. Tomasz Samojlik. Przedstawiona zostanie także gra komputerowa online dla dzieci i młodzieży zainspirowana opowiadaniem Grzegorza Kasdepke „Latający talerz”.

Zapraszamy do udziału w Inauguracji – i w Programie OŚ!

Więcej informacji o Programie: OcalimySwiat.pl

 

14pt

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Tradycyjnie zachęcamy naszych Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w szpitalach dziecięcych oraz we wszystkich placówkach wychowawczo-edukacyjnych – z tortem na miodzie, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń, zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najciekawszy prezent dla Misia”.

Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100.

 

14pt

Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej

Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Jednocześnie polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej, pedagoga, Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się”.

Dr Marzena Żylińska jest też autorką interaktywnych książek dla dzieci: Dzieciństwo to nie wyścigi oraz Między kijem a marchewką.

 

16nd

Światowy Dzień Żywności

Dzień ten może być okazją do przeprowadzenia lekcji lub cyklu zajęć na tematy: prawidłowego odżywiania, niemarnowania żywności, dokonywania racjonalnych zakupów, wykorzystywania resztek żywności, dzielenia się żywnością.

Zainicjujmy w naszych miejscowościach powstawania Jadłodzielni, gdzie można podzielić się żywnością z osobami potrzebującymi. W czasie pandemii obowiązywać będą na pewno zaostrzone przepisy dotyczące Jadłodzielni, należy się z nimi zapoznać i ich przestrzegać.

Warto także porozmawiać o produkcji żywności – niehumanitarnej i zgubnej dla planety hodowli zwierząt, uprawie roślin przy pomocy chemicznych środków, konserwowaniu żywności.

 

21pt

Rocznica urodzin Edmunda de Amicisa

Edmund de Amicis (1846-1908) – pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

24pon

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom dziękujemy za ich wielką pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa!

Organizujemy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach publicznych, a także w bibliotekach szkolnych oraz w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy stają się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych.

 

24pon

Międzynarodowe Święto Roweru

To znowu okazja do rozmów na temat ekologii i prozdrowotnych zalet jeżdżenia na rowerze, ale też zasad bezpieczeństwa na drodze!

 

25wt

Dzień Kundelka / Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

Porozmawiajmy o schroniskach dla zwierząt, zainicjujmy zbiórkę karmy, koców, itp. dla schronisk, zachęćmy starszych uczniów do wolontariatu w schroniskach.

 

26śr

Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska (1929-2017) – autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory poetki. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk pt. Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia. Sięgnijmy po jej wiersze oraz uroczą powieść Pięciopsiaczki.

 

27czw

Spotkanie online z Ewą Nowak

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1477514482727091?ref=newsfeed

Zapraszamy do udziału!

 

27czw

Rocznica urodzin Kornela Filipowicza

Kornel Filipowicz (1913-1990) – mistrz krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza (np. z tomu Cienie), a także fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. Najlepiej w życiu ma Twój kot.

 

29so

Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, dramatopisarz, eseista. Przeczytajmy starszym uczniom kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Elegia na odejście, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem (tytuły podlinkowane znajdują się na Złotej Liście naszej Fundacji).

 

31pon

Dzień Rozrzutności

Kolejna okazja do rozmów o ekologicznym trybie życia, o umiarze, wartości ograniczenia konsumpcji, o recyklingu, oszczędności. Działajmy wspólnie na rzecz oszczędności, np. realizując PROJEKT: OSZCZĘDNOŚĆ. Oszczędzajmy wodę, prąd, nie kupujmy zbędnych ubrań, zorganizujmy np. wymianę ubrań w szkole (oczywiście za zgodą rodziców) itp. Ale skoro rozrzutność – generalnie cecha niezbyt chwalebna – doczekała się swojego dnia w kalendarzu, zastanówmy się, czy można być pozytywnie rozrzutnym, np. hojnie rozdzielając uśmiechy, pochwały, słowa wsparcia i dobre uczucia.