Październik 2022
1so
NOC BIBLIOTEK 2022









Więcej informacji dotyczących akcji: nocbibliotek.ceo.org.pl.
2nd
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Warto sięgnąć do rozdziału Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach: emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy, a także instytucjonalnej. Nauczmy dzieci porozumiewać się w sytuacjach rozbieżnych poglądów czy interesów bez użycia siły czy innej formy przemocy (krzyku, obraźliwych słów), wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga, opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy.
Proponujemy lekturę książki Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też: Która to Malala? Renaty Piątkowskiej, Iqbal Francesca d’Adamo, a dla starszych uczniów – Siedem dni Eve Ainsworth, Chłopiec z latawcem – Khaleda Hosseiniego.
2nd
Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Porozmawiajmy o losie i cierpieniach zwierząt hodowanych na mięso lub dla pięknego futerka. Jak hodowla zwierząt wpływa na naszą planetę, na ocieplenie klimatu i jakie to ma skutki? Zaprośmy na spotkanie on-line przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarte Klatki i porozmawiajmy o tym problemie.
4wt
Światowy Dzień Zwierząt
Jako lekturę wybierzmy tego dnia – i przy wielu kolejnych okazjach – wiersze i książki o zwierzętach.
Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach polskich autorów, wydane przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak oraz Mały atlas zwierzaków (a także: …ptaków, …motyli) Ewy i Pawła Pawlaków. Dobrym wyborem będą również książki Adama Wajraka Lolek czy Wilki – na pewno wciągną młodych słuchaczy w poruszające historie opisanych zwierząt.
Warto też poczytać uczniom znakomite książki nieco zapomnianych autorów, zamieszczone w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”: Słoń Birara podróżnika Ferdynanda Ossendowskiego, o wielkiej przyjaźni chłopca i słonia, a także zabawne opowiadania wyjaśniające pochodzenie charakterystycznych cech afrykańskiej fauny Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego nadwornego doradcy lwa Samby Mocnego pióra Kamila Giżyckiego.
Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna Charlotty E.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt – obie z drugiej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Zachęcamy do obejrzenia bogatych materiałów wideo na temat zwierząt, dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładce XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Posłuchacie takich pisarzy, znawców zwierząt oraz popularyzatorów książek jak: dr Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, Małgorzata Kur, Pan Poeta, Marcin Kozioł, Urszula Kowalczuk, Dorota Koman.
6czw
Rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej
Maria Dąbrowska (1889-1965) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie. Przypomnijmy młodzieży jej utwory.
6czw
Spotkanie online z Przemysławem Dąbrowskim
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
8so
Rocznica urodzin Jeana de la Fontaine
Jean de la Fontaine (1621-1695) – poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci.
9nd
Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej
Agnieszka Osiecka (1936-1997) – poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki, Wzór na diabelski ogon.
10pon
Webinar o Programie edukacji ekologicznej i moralnej dla uczniów szkół podstawowych OCALIMY ŚWIAT
W imieniu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile oraz własnym zapraszamy serdecznie nauczycieli ze szkół podstawowych, bibliotekarzy i edukatorów z placówek edukacyjno-wychowawczych na spotkanie online z Ireną Koźmińską, prezes naszej Fundacji, która opowie o celach, założeniach, etapach i materiałach ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT.
Organizatorką i Gospodynią spotkania będzie Edyta Piekarska, doradca nauczycieli biologii i przyrody Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.
Bądźcie z nami!
Początek spotkania o godz. 18.00, link do spotkania: bit.ly/3Cy7VxT
12śr
Inauguracja ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT
Wszystkich zarejestrowanych już uczestników programu OCALIMY ŚWIAT (OŚ), a także uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, którzy chcieliby dołączyć do programu,
oraz wszystkie osoby zainteresowane edukacją ekologiczną i moralną serdecznie zapraszamy na Inaugurację online pierwszej edycji programu OŚ, która odbędzie się 12 października (środa) o godz. 12.00 na Facebooku Fundacji.
Podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Stoparczyk wystąpią m.in. współautorzy opowiadań napisanych do Programu OŚ – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke i dr hab. Tomasz Samojlik. Przedstawiona zostanie także gra komputerowa online dla dzieci i młodzieży zainspirowana opowiadaniem Grzegorza Kasdepke „Latający talerz”.
Zapraszamy do udziału w Inauguracji – i w Programie OŚ!
Więcej informacji o Programie: OcalimySwiat.pl
13czw
Spotkanie online z Justyną Bednarek
14pt
Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia
Tradycyjnie zachęcamy naszych Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w szpitalach dziecięcych oraz we wszystkich placówkach wychowawczo-edukacyjnych – z tortem na miodzie, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń, zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najciekawszy prezent dla Misia”.
Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100.
14pt
Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej
Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!
Jednocześnie polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej, pedagoga, Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się”.
Dr Marzena Żylińska jest też autorką interaktywnych książek dla dzieci: Dzieciństwo to nie wyścigi oraz Między kijem a marchewką.
16nd
Światowy Dzień Żywności
Dzień ten może być okazją do przeprowadzenia lekcji lub cyklu zajęć na tematy: prawidłowego odżywiania, niemarnowania żywności, dokonywania racjonalnych zakupów, wykorzystywania resztek żywności, dzielenia się żywnością.
Zainicjujmy w naszych miejscowościach powstawania Jadłodzielni, gdzie można podzielić się żywnością z osobami potrzebującymi. W czasie pandemii obowiązywać będą na pewno zaostrzone przepisy dotyczące Jadłodzielni, należy się z nimi zapoznać i ich przestrzegać.
Warto także porozmawiać o produkcji żywności – niehumanitarnej i zgubnej dla planety hodowli zwierząt, uprawie roślin przy pomocy chemicznych środków, konserwowaniu żywności.
20czw
Spotkanie online z Joanną Rudniańską
21pt
Rocznica urodzin Edmunda de Amicisa
Edmund de Amicis (1846-1908) – pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
24pon
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom dziękujemy za ich wielką pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa!
Organizujemy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach publicznych, a także w bibliotekach szkolnych oraz w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy stają się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych.
24pon
Międzynarodowe Święto Roweru
To znowu okazja do rozmów na temat ekologii i prozdrowotnych zalet jeżdżenia na rowerze, ale też zasad bezpieczeństwa na drodze!
25wt
Dzień Kundelka / Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt
Porozmawiajmy o schroniskach dla zwierząt, zainicjujmy zbiórkę karmy, koców, itp. dla schronisk, zachęćmy starszych uczniów do wolontariatu w schroniskach.
26śr
Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej
Wanda Chotomska (1929-2017) – autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory poetki. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk pt. Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia. Sięgnijmy po jej wiersze oraz uroczą powieść Pięciopsiaczki.
27czw
Spotkanie online z Ewą Nowak
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
27czw
Rocznica urodzin Kornela Filipowicza
Kornel Filipowicz (1913-1990) – mistrz krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza (np. z tomu Cienie), a także fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. Najlepiej w życiu ma Twój kot.
29so
Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, dramatopisarz, eseista. Przeczytajmy starszym uczniom kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Elegia na odejście, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem (tytuły podlinkowane znajdują się na Złotej Liście naszej Fundacji).
31pon
Dzień Rozrzutności
Kolejna okazja do rozmów o ekologicznym trybie życia, o umiarze, wartości ograniczenia konsumpcji, o recyklingu, oszczędności. Działajmy wspólnie na rzecz oszczędności, np. realizując PROJEKT: OSZCZĘDNOŚĆ. Oszczędzajmy wodę, prąd, nie kupujmy zbędnych ubrań, zorganizujmy np. wymianę ubrań w szkole (oczywiście za zgodą rodziców) itp. Ale skoro rozrzutność – generalnie cecha niezbyt chwalebna – doczekała się swojego dnia w kalendarzu, zastanówmy się, czy można być pozytywnie rozrzutnym, np. hojnie rozdzielając uśmiechy, pochwały, słowa wsparcia i dobre uczucia.