Listopad 2022

1wt

Dzień Zmarłych

Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Szczególnie polecamy do czytania dzieciom, które doznały takiej straty: Pan Stanisław odlatuje Justyny Bednarek, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, Małą książkę o śmierci Pernilli Stalfelt, Gęś, śmierć i tulipan Wolfa Erlbrucha, Żegnaj, panie Muffinie Ulfa Nilssona i Any-Clary Tidholm, Czy tata płacze? Hilge Ringen Kommedal oraz Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, a dla młodzieży Świat do góry nogami Beaty Ostrowickiej czy Pozłacaną rybkę Barbary Kosmowskiej.

 

5so

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.

Proponujemy zabawę w przebieranie się za postaci z popularnych bajek (dzieci przebierają się za ulubionych bohaterów) oraz korowód takich postaci w przedszkolu lub szkole, a także konkursy i gry nawiązujące do ich przygód. W wersji skromniejszej – przygotujmy figurki bajkowych postaci, np. z gliny, modeliny, kawałków materiału i patyków, wystawmy teatrzyk. Opcji jest bardzo dużo, wystarczy wyobraźnia!

Pamiętajmy też o Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w naszym rodzimym Pacanowie! Warto uwzględnić je w rodzinnych lub szkolnych planach wycieczkowych.

 

10czw

Spotkanie online z Marcinem Szczygielskim

10 listopada 2022 o godz. 18:00 gościem cyklu KLIMAT DLA POLSKICH AUTORÓW będzie MARCIN SZCZYGIELSKI, pisarz, dramaturg, grafik, wydawca, trzykrotny laureat I nagrody Konkursu Literackiego im. A. Lindgren za powieści: „Czarny Młyn”, „Arka Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, z których dwie pierwsze, uhonorowane tytułem Grand Prix konkursu, zostały nominowane do naszej Złotej Dwudziestki. Na Złotej Liście Fundacji znalazła się też powieść „Za niebieskimi drzwiami”, która – podobnie jak „Czarny Młyn” – doczekała się już adaptacji filmowej.

Zapytamy Autora o jego niebywałą wyobraźnię oraz warsztat, o miejsce książki dziecięcej w jego bogatej twórczości literackiej, ale też o tym… ile godzin ma doba Marcina Szczygielskiego…

Rozmowę poprowadzi gospodyni cyklu Dorota Koman, poetka, literaturoznawczyni, redaktorka i Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Jak zawsze czekamy też na pytania od Państwa.

Rozmowy z cyklu „Klimat dla polskich autorów” odbywają się na fundacyjnym fanpage’u na Facebooku: fb/calapolskaczytadzieciom – serdecznie zapraszamy do udziału i zadawania pytań podczas spotkań!

Bądźcie z nami!

 

10czw

Dzień Młodzieży

Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, dla starszych powieści Johna Greena Szukając Alaski oraz Gwiazd naszych wina, a także Jutro Johna Marsdena oraz Deklarację Gemmy Malley. Dobrą lekturą dla nastolatek, które zmagają się z coraz powszechniejszymi problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami. Porozmawiajmy z młodzieżą o tym, jak widzi swoje życie, co jest dla niej najtrudniejsze, jaką rolę w ich życiu odgrywają rodzice, przyjaciele, media i kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.

 

11pt

Święto Niepodległości

To doskonała okazja do wspólnego pośpiewania z dziećmi pieśni patriotycznych i legionowych. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą historią.

 

11pt

Rocznica urodzin Tadeusza Nowaka

Tadeusz Nowak (1930-1991) – poeta, prozaik, autor głośnej powieści A jak królem, a jak katem będziesz. Poczytajmy jego wiersze (m.in. Psalmy, Pacierze i paciorki), do których komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie m.in. Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau.

 

13nd

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Proponujemy zaprosić niewidome osoby do szkoły czy przedszkola, poprosić je o czytanie alfabetem Braille’a i zapoznać dzieci z pismem punktowym. Warto przeczytać dzieciom znakomitą książkę Tydzień Konstancji Olgi Masiuk. Prawdziwą ucztą wizualną będzie nagrodzona ilustratorskim Oscarem książka Oczy autorstwa Iwony Chmielewskiej – wzruszająca opowieść o darze widzenia i sile zmysłów. Pouczające będzie zapoznanie dzieci z biografią Louisa Braille’a – może ona posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny, wartości omówionej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

 

13nd

Rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona

Robert Louis Stevenson (1850-1894) – pisarz szkocki, autor Wyspy skarbów, Porwanego za młodu i Doktora Jakylla i pana Hyde’a. Warto przywrócić do czytelniczej świadomości młodzieży te znakomite i niesłusznie zapomniane książki.

 

14pon

Rocznica urodzin Leopolda Staffa

Leopold Staff (1878-1957) – poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Kochać i tracić i wielu innych. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.

 

14pon

Rocznica urodzin Astrid Lindgren


Astrid Lindgren
(1907-2002) – ikona szwedzkiego pisarstwa dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jej książki. Zapoznajmy je z życiem pisarki. Cudowną lekturą opowiadającą o autorce będą Portrety Astrid Lindgren – pełna archiwalnych fotografii i pamiątek biografia pisarki wydana w Polsce w 2007 r. przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Nie możemy nie wspomnieć, że nasza Fundacja organizuje co trzy lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Obecnie trwa 6. edycja Konkursu, a na książki dla młodego czytelnika czekamy do 30 listopada 2022!

Więcej o Konkursie: calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-astrid-lindgren/

Trailery książek-laureatek 5. edycji Konkursu. 

 

17czw

Spotkanie online z Dorotą Gellner

17 listopada 2022 o godz. 18:00 gościem cyklu KLIMAT DLA POLSKICH AUTORÓW będzie Dorota Gellner, polska poetka, prozaiczka, autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, bajek muzycznych.

Rozmowę poprowadzi gospodyni cyklu Dorota Koman, poetka, literaturoznawczyni, redaktorka i Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Jak zawsze czekamy też na pytania od Państwa.

Rozmowy z cyklu „Klimat dla polskich autorów” odbywają się na fundacyjnym fanpage’u na Facebooku: fb/calapolskaczytadzieciom – serdecznie zapraszamy do udziału i zadawania pytań podczas spotkań!

Bądźcie z nami!

 

20nd

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Święto obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska. Porozmawiajmy z dziećmi o tym, po co są prawa, także prawa dziecka, o czym informują, co zapewniają. Sięgnijmy po książkę 12 ważnych praw autorstwa znanych polskich pisarzy dla dzieci, takich jak: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz, którzy napisali „niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ich prawach”. Przeczytajmy z młodszymi dziećmi wiersz Marcina Brykczyńskiego O PRAWACH DZIECKA, posłuchajmy razem z nimi i nauczmy się śpiewać piosenkę o prawach dziecka.

 

20nd

Rocznica urodzin Selmy Lagerlöf

Szwedzka pisarka Selma Lagerlöf (1858-1940) – pierwsza kobieta-laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy jej Cudowną podróż.

 

21pon

Światowy Dzień Życzliwości

Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzać innych. Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Polecamy przewrotne opowiadanie Pawła Beręsewicza System ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Pomyślmy także, w jaki sposób możemy okazać życzliwość naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Dzieci/uczniowie mogą wspólnie przygotować jakiś projekt, który przyniesie pomoc i radość osobie lub grupie osób – np. choremu dziecku, seniorom. Dobrze jest pomyśleć o projekcie, który trwa dłużej lub przynosi trwałe efekty.

 

24czw

Rocznica urodzin Carlo Collodiego

Carlo Collodi (1826-1890) – włoski prozaik, publicysta, autor powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia.

 

24czw

Rocznica urodzin Frances Hodgson Burnett

Frances Hodgson Burnett (1849-1924) – brytyjska pisarka, autorka wielu znanych powieści, m.in. Małej księżniczki, Małego lorda, Małych wędrowców, Tajemniczego ogrodu, Krainy błękitnych kwiatów.

 

28pon

Rocznica urodzin Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler (1894–1985) – polski pisarz i podróżnik, autor książek przygodowych i podróżniczych dla dzieci i młodzieży, m.in. Przez wiry i pohory Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko.

Sylwetkę pisarza znakomicie przybliża jego autobiografia Mój ojciec i dęby.

 

30śr

Rocznica urodzin Marka Twaina

Mark Twain (1835-1910) – amerykański prozaik, autor słynnych Przygód Tomka Sawyera, Przygód Hucka, Królewicza i żebraka i wielu innych książek dla dzieci i młodzieży.

Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina: „Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” przy okazji omawiania wartości, jaką jest odwaga (więcej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).

 

30śr

Rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery (1874-1942) – kanadyjska pisarka, autorka cieszącego się do dziś niesłabnącą popularnością cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza. Historie tam opisane są ponadczasowe, a Ania stała się ulubioną bohaterką nie tylko dla dziewczynek.