Grudzień 2022

1czw

Akcja „Zima z książką”

Rozpoczynamy trzymiesięczny cykl spotkań czytelniczych (grudzień, styczeń, luty) w placówkach edukacyjnych i bibliotecznych. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

 

2pt

Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.

 

3so

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.

Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnościami, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

 

5pon

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym, którzy wspierają swymi działaniami naszą Fundację – Liderom kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”!

 

6wt

Mikołajki z Mikołajkiem

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

 

13wt

Dzień Księgarza

Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.

Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

 

17so

Dzień bez Przekleństw

Porozmawiajmy o współczesnej narastającej wulgaryzacji języka, o przekleństwach-przerywnikach wypowiedzi, traktowanych jak przecinek. Uświadommy dzieciom, że używanie wobec innej osoby/osób obraźliwych określeń i przekleństw jest formą przemocy obliczoną na zastraszenie i poniżenie innych. Nie wyrażajmy na to zgody! Zwracajmy grzecznie uwagę ludziom, którzy przeklinają w przestrzeni publicznej lub w naszej obecności: „Przepraszam, bardzo mi przeszkadza taki język, źle się z tym czuję, czy mogę prosić, abyś/aby Pan… nie używał w mojej obecności/we wspólnej przestrzeni publicznej takich wyrazów?”. Wspólnie zobowiążmy się, że nie tylko tego dnia, ale przez cały rok (a nawet przez całe życie!) nie będziemy przeklinać, bo to nie świadczy dobrze o naszym poziomie umysłowym i naszej kulturze, nawet jeśli aktualnie jest „w modzie”.

Można pobawić się w wymyślanie alternatywnych wyrażeń – czasem, gdy komuś przekleństwo ciśnie się na usta, warto mieć w zanadrzu zabawne określenie. Pewna dziewczynka w chwilach wielkiego wzburzenia zamiast przekląć, woła: „Jasna lipa!” Możemy też poszukać inspiracji w książkach Michała Rusinka ─ Jak przekręcać i przeklinać oraz Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci.

 

18nd

Międzynarodowy Dzień Emigrantów

Emigracja to tak bardzo aktualny temat, który koniecznie trzeba omówić z dziećmi!

Porozmawiajmy o przyczynach emigracji (prześladowania, wojny, klęski żywiołowe, bieda, inne), o tym, jak wielkim dramatem jest opuszczenie swojego kraju, miejscowości, rodziny, przyjaciół, szkoły, jak trudno jest rozpoczynać życie w nowym kraju, poznawać nowych ludzi, nowy język, obyczaje; opowiedzmy im, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Porozmawiajmy o wielkich emigracjach w historii, a także o „wielkich emigrantach” literatury polskiej: Miłoszu, Gombrowiczu, Lechoniu, itp.

Warto również podjąć rozmowę o tym, jak działalność człowieka, np. masowa wycinka lasów, przyczynia się do zmian klimatu i suszy, popychając tysiące ludzi do opuszczenia domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie jest woda, jedzenie i praca. Warto przeczytać młodszym dzieciom poruszające książki o uchodźcach – ich rówieśnikach: Chłopca z Lampedusy Rafała Witka, czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej, a nieco starszym zaproponujmy wspólną lekturę książki Chłopiec znikąd Katherine Marsh.

Warto zwiedzić gdyńskie Muzeum Emigracji, pokazać młodym ludziom, że nasi rodacy też emigrowali z różnych przyczyn, a mieszkańcy krajów, do których się udawali, pomagali im przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres na obczyźnie.

Starszej młodzieży polecamy książki: Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Obczyzno moja Elizy Piotrowskiej.

 

19pon

Dzień wiecznie zielonych roślin

To doskonała okazja, by ubrać z dziećmi choinkę i porozmawiać o roślinach zimozielonych w naszym klimacie. Przypomnijmy dzieciom o różnych gatunkach drzew iglastych, które nie zrzucają igieł na zimę, a także o borówkach, bukszpanach, różanecznikach czy berberysie – roślinach liściastych, które cieszą oko zielenią przez cały rok. Warto porozmawiać o roli roślin w funkcjonowaniu planety, życiu ludzi.

 

20wt

Dzień ryby

Kolejny temat ekologiczny. Omówmy zagrożenia dla różnych gatunków ryb z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów, jak również pozostawionych przez rybaków sieci (lekturą dla dzieci w starszych grupach przedszkolnych oraz w klasach I-III może być chociażby Basia i śmieci Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak), do rozmowy z młodzieżą proponujemy tytułowe opowiadanie Wojciecha Cesarza w zbiorze Sieci widmo).

Jak możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci pływających w wodach w wielu miejscach globu?

 

24so

Wigilia Bożego Narodzenia / Książka pod każdą choinką!

W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy potrafi już czytać samo!

Niech święta Bożego Narodzenia będą także czasem rodzinnego wypoczynku z książką. Warto przy okazji wrócić do utworów Adama Mickiewicza, który przyszedł na świat w Wigilię 1798 r. – tym bardziej, że w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania jego Ballad i romansów.

 

29czw

Rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) – znakomity, nieodżałowany poeta i pisarz. Zachęcamy do czytania jego przezabawnych utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.

 

31so

Sylwester

Żegnamy odchodzący rok i witamy nowy! Chcemy wierzyć, że będzie spokojniejszy i lepszy!

Zachęćmy dzieci do świętowania sylwestra bez petard, opowiedzmy, jak bardzo boją się ich zwierzęta, osoby upośledzone, autystyczne. Rozwijajmy empatię, współodczuwanie.

Zróbmy podsumowanie starego roku – co udało nam się zrobić dobrze, nad czym musimy popracować. Ile książek przeczytaliśmy, czy udało nam się polepszyć świat poprzez działania ekologiczne, życzliwość, dobroć, empatię?