Grudzień 2022

1czw

Akcja „Zima z książką”

Rozpoczynamy trzymiesięczny cykl spotkań czytelniczych (grudzień, styczeń, luty) w placówkach edukacyjnych i bibliotecznych. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

 

1czw

Spotkanie online z Marią Ewą Letki

 

1 grudnia (czwartek) o 18:00 w naszym cyklu KLIMAT DLA POLSKICH AUTORÓW gościć będziemy Marię Ewę Letki, autorkę „Królewny w koronie” (nominowanej do Złotej Dwudziestki) i „Tajemniczych spraw”, które także znalazły się na naszej Złotej Liście.
To rzadka okazja posłuchania równie niesamowitych jak książki opowieści pisarki – i oczywiście zadania na FB pytań w czasie spotkania, które poprowadzi Dorota Koman.
Serdecznie zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

2pt

Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.

 

3so

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.

Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnościami, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

 

5pon

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym, którzy wspierają swymi działaniami naszą Fundację – Liderom kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”!

 

6wt

Mikołajki z Mikołajkiem

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

 

8czw

Spotkanie online z Anną Onichimowską

8 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 rozpocznie się nasze ostatnie spotkanie z cyklu KLIMAT DLA POLSKICH AUTORÓW. Tym razem połączymy się ze Szwecją, bowiem zagości u nas mieszkająca tam Anna Onichimowska, której „Dziesięć stron świata” było nominowane do Złotej Dwudziestki najlepszych książek ze Złotej Listy Fundacji wydanych w XXI wieku. Jest autorką również innych książek wybranych przez Kapitułę na Złotą Listę: „Najwyższej góra świata” i „Dnia czekolady”, tytułu nagrodzonego w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Anna Onichimowska napisała tak wiele dla dzieci oraz młodszej i starszej młodzieży, że… o wszystkich książkach na pewno nie da się pomówić. To również od Państwa pytań, zadawanych Autorce na FB w czasie spotkania, zależy, jak potoczy się rozmowa, którą poprowadzi Dorota Koman.
Serdecznie zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

12pon

Finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” 2022

fot. D. Kawka

12 grudnia w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2021/22.

To było naprawdę niezwykłe spotkanie – pierwsze po pandemicznej przerwie, dające motywację i inspirację do dalszej pracy.
Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy wszystkim Laureatkom oraz wspierającym je osobom!

fot. D. Kawka

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszył panel literacki pn. „Książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności” z udziałem autorów: Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i Marcina Szczygielskiego oraz literaturoznawcy, prof. Grzegorza Leszczyńskiego. Rozmowę o „stanie splątania” (hasło zaczerpnięte z ostatniej książki p. Roksany), w które uwikłani są młodzi ludzie, ale również my, dorośli, poprowadziła Dorota Koman, redaktorka i poetka.

To spotkanie na pewno długo będziemy pamiętać!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

13wt

Dzień Księgarza

Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.

Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

 

17so

Dzień bez Przekleństw

Porozmawiajmy o współczesnej narastającej wulgaryzacji języka, o przekleństwach-przerywnikach wypowiedzi, traktowanych jak przecinek. Uświadommy dzieciom, że używanie wobec innej osoby/osób obraźliwych określeń i przekleństw jest formą przemocy obliczoną na zastraszenie i poniżenie innych. Nie wyrażajmy na to zgody! Zwracajmy grzecznie uwagę ludziom, którzy przeklinają w przestrzeni publicznej lub w naszej obecności: „Przepraszam, bardzo mi przeszkadza taki język, źle się z tym czuję, czy mogę prosić, abyś/aby Pan… nie używał w mojej obecności/we wspólnej przestrzeni publicznej takich wyrazów?”. Wspólnie zobowiążmy się, że nie tylko tego dnia, ale przez cały rok (a nawet przez całe życie!) nie będziemy przeklinać, bo to nie świadczy dobrze o naszym poziomie umysłowym i naszej kulturze, nawet jeśli aktualnie jest „w modzie”.

Można pobawić się w wymyślanie alternatywnych wyrażeń – czasem, gdy komuś przekleństwo ciśnie się na usta, warto mieć w zanadrzu zabawne określenie. Pewna dziewczynka w chwilach wielkiego wzburzenia zamiast przekląć, woła: „Jasna lipa!” Możemy też poszukać inspiracji w książkach Michała Rusinka ─ Jak przekręcać i przeklinać oraz Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci.

 

18nd

Międzynarodowy Dzień Emigrantów

Emigracja to tak bardzo aktualny temat, który koniecznie trzeba omówić z dziećmi!

Porozmawiajmy o przyczynach emigracji (prześladowania, wojny, klęski żywiołowe, bieda, inne), o tym, jak wielkim dramatem jest opuszczenie swojego kraju, miejscowości, rodziny, przyjaciół, szkoły, jak trudno jest rozpoczynać życie w nowym kraju, poznawać nowych ludzi, nowy język, obyczaje; opowiedzmy im, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Porozmawiajmy o wielkich emigracjach w historii, a także o „wielkich emigrantach” literatury polskiej: Miłoszu, Gombrowiczu, Lechoniu, itp.

Warto również podjąć rozmowę o tym, jak działalność człowieka, np. masowa wycinka lasów, przyczynia się do zmian klimatu i suszy, popychając tysiące ludzi do opuszczenia domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie jest woda, jedzenie i praca. Warto przeczytać młodszym dzieciom poruszające książki o uchodźcach – ich rówieśnikach: Chłopca z Lampedusy Rafała Witka, czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej, a nieco starszym zaproponujmy wspólną lekturę książki Chłopiec znikąd Katherine Marsh.

Warto zwiedzić gdyńskie Muzeum Emigracji, pokazać młodym ludziom, że nasi rodacy też emigrowali z różnych przyczyn, a mieszkańcy krajów, do których się udawali, pomagali im przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres na obczyźnie.

Starszej młodzieży polecamy książki: Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Obczyzno moja Elizy Piotrowskiej.

 

19pon

Dzień wiecznie zielonych roślin

To doskonała okazja, by ubrać z dziećmi choinkę i porozmawiać o roślinach zimozielonych w naszym klimacie. Przypomnijmy dzieciom o różnych gatunkach drzew iglastych, które nie zrzucają igieł na zimę, a także o borówkach, bukszpanach, różanecznikach czy berberysie – roślinach liściastych, które cieszą oko zielenią przez cały rok. Warto porozmawiać o roli roślin w funkcjonowaniu planety, życiu ludzi.

 

20wt

Dzień ryby

Kolejny temat ekologiczny. Omówmy zagrożenia dla różnych gatunków ryb z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów, jak również pozostawionych przez rybaków sieci (lekturą dla dzieci w starszych grupach przedszkolnych oraz w klasach I-III może być chociażby Basia i śmieci Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak), do rozmowy z młodzieżą proponujemy tytułowe opowiadanie Wojciecha Cesarza w zbiorze Sieci widmo).

Jak możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci pływających w wodach w wielu miejscach globu?

 

24so

Wigilia Bożego Narodzenia / Książka pod każdą choinką!

W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy potrafi już czytać samo!

Niech święta Bożego Narodzenia będą także czasem rodzinnego wypoczynku z książką. Warto przy okazji wrócić do utworów Adama Mickiewicza, który przyszedł na świat w Wigilię 1798 r. – tym bardziej, że w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania jego Ballad i romansów.

 

29czw

Rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) – znakomity, nieodżałowany poeta i pisarz. Zachęcamy do czytania jego przezabawnych utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.

 

31so

Sylwester

Żegnamy odchodzący rok i witamy nowy! Chcemy wierzyć, że będzie spokojniejszy i lepszy!

Zachęćmy dzieci do świętowania sylwestra bez petard, opowiedzmy, jak bardzo boją się ich zwierzęta, osoby upośledzone, autystyczne. Rozwijajmy empatię, współodczuwanie.

Zróbmy podsumowanie starego roku – co udało nam się zrobić dobrze, nad czym musimy popracować. Ile książek przeczytaliśmy, czy udało nam się polepszyć świat poprzez działania ekologiczne, życzliwość, dobroć, empatię?

Stary rok żegna dziś także Eliza Piotrowska, poetka, pisarka i ilustratorka, autorka ponad 150 książek dla dzieci, która wraz z Ciocią Jadzią, opowiada o niezwykłych przyjaciołach i zwierzętach swojej ulubionej bohaterki, a także o jej planach na przyszły rok.

To cudowna opowieść o odpowiedzialności, wrażliwości na odmienność i akceptacji inności. Wspaniałe przesłanie na Nowy Rok! Posłuchajcie koniecznie! Film powstał w ramach akcji #czytamyimigamy, prowadzonej we współpracy z Fundacją Świat Głuchych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.