Maj 2022

1nd

Międzynarodowe Święto Pracy

Wyjaśnijmy dzieciom, jakie wydarzenie z przeszłości zostało upamiętnione poprzez coroczne honorowanie pracy. Porozmawiajmy o wartości pracy, o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, a także o tym, że każda pożyteczna praca jest ważna i potrzebna. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach dotyczących przyszłego zajęcia. W jaki sposób i od jakiego wieku trzeba się przygotowywać do niektórych profesji? Wskażmy je wspólnie. Poszukajmy też razem książek, w których występują przedstawiciele różnych zawodów.

 

3wt

Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (1791 r.) Poczytajmy z uczniami obecną konstytucję naszego kraju i podyskutujmy nad różnymi jej zapisami – każdy obywatel powinien ją znać.

 

5czw

Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.

Przy okazji chcemy też przedstawić odrębne stanowisko Fundacji w sprawie popularnego hasła: TOLERACJA. Intencje są szczytne, ale w praktyce to bogaty toleruje biednego, mądry – głupiego, zdrowy – niepełnosprawnego, lepszy (we własnym mniemaniu) – gorszego. Mówiąc, że ktoś ma niski poziom tolerancji na coś, mamy na myśli coś uciążliwego, niewygodnego, szkodliwego. Czy zatem relacje między ludźmi powinny być budowane na tolerancji? A może raczej na równoprawnej i symetrycznej wartości, jaką jest szacunek? Zachęcamy do przeczytania rozdziału o szacunku z książki Z dzieckiem w świat wartości – i refleksji, co naprawdę kryje się pod różnymi dobrze brzmiącymi hasłami. W kontekście niepełnosprawności warto też zapoznać się z rozdziałem o solidarności z tej samej książki fundacyjnych autorek i wykazywać się tą cnotą nie tylko wobec osoby niepełnosprawnej, ale też jej bliskich.

 

5czw

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Książki mistrza stylu i pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury nadal dostarczają wielkich emocji, warto do nich wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

 

8nd

Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania – i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych!

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!

 

11śr

Dzień Bez Śmiecenia

Warto poświęcić lekcję na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim mniejszej ich „produkcji”, w tym o ruchu „Zero śmieci”. Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.

 

15nd

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

Możemy też omówić sprawy trudnych rodzin czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.

 

18śr

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Święto ogłoszone w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO.

Zabierzmy dzieci do jakiegoś muzeum: etnograficznego, technicznego, historycznego lub sztuki współczesnej. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne! Pokażmy im wystawy obrazów, rzeźb i instalacji, itp. Takie wycieczki niezwykle pobudzają wyobraźnię dzieci!

Warto przypomnieć, że z uwagi na niedawną sytuację epidemiczną w kraju wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, umożliwiło także wirtualne spacery po wystawach. Korzystajmy z tych zasobów!

 

19czw

Dzień Dobrych Uczynków

Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku dla kogoś bliskiego – rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi. Niech jednak będzie to coś, co ucieszy tę osobę, a nie TYLKO nas samych! I zawsze pomyślmy zawczasu o możliwych konsekwencjach naszych pomysłów!

 

21so

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

Nauczmy dzieci akceptacji, ale też szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność.

 

26czw

Dzień Matki

To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z najpiękniejszymi życzeniami samych radości.

Oprócz laurki mamy mogą otrzymać kopię wywiadu z dr. Rossem Campbellem Czy umiemy kochać dziecko? oraz zestaw kilku tytułów książek na temat mądrego wychowania z listy lektur polecanych przez Fundację dla rodziców.

 

27pt

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) – pisarz, publicysta i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, można ją znaleźć w wielu bibliotekach. Więcej informacji o książce oraz fragment czytany przez Krzysztofa Stelmaszyka można znaleźć tutaj.

 

27pt

Inauguracja XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i ogłoszenie VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na Warszawskich Targach Książki

27 maja o godzinie 12.00 na Warszawskich Targach Książki (scena B pod Pałacem Kultury i Nauki od strony Teatru Dramatycznego) nasza Fundacja zainauguruje XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”.

 

W programie wspólne polsko-ukraińskie czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, które – zgodnie z wieloletnią tradycją – stanowi hasło do rozpoczęcia Tygodnia Czytania Dzieciom całym kraju i w którym wezmą udział Ambasadorzy Fundacji oraz aktorzy; odbędą się też quizy z nagrodami książkowymi dla dzieci.

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, wielkie czytelnicze święto organizowane przez naszą Fundację, odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022 r. W setkach placówek oświatowych i bibliotecznych w całym kraju będziemy czytać dzieciom, pokazywać im piękno przyrody i uwrażliwiać na  kwestie ekologiczne. Czytaj więcej 

Podczas spotkania na Warszawskich Targach Książki ogłosimy też ze sceny długo wyczekiwany VI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Konkurs, w którym biorą udział i uznani pisarze, i debiutanci, konkurs, który jest inkubatorem talentów literackich, i którego plonem jest już blisko 50 znakomitych książek dla młodych czytelników. Czytaj więcej

Zapraszamy! Bądźcie z nami!