Maj 2022

1nd

Międzynarodowe Święto Pracy

Wyjaśnijmy dzieciom, jakie wydarzenie z przeszłości zostało upamiętnione poprzez coroczne honorowanie pracy. Porozmawiajmy o wartości pracy, o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, a także o tym, że każda pożyteczna praca jest ważna i potrzebna. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach dotyczących przyszłego zajęcia. W jaki sposób i od jakiego wieku trzeba się przygotowywać do niektórych profesji? Wskażmy je wspólnie. Poszukajmy też razem książek, w których występują przedstawiciele różnych zawodów.

 

3wt

Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (1791 r.) Poczytajmy z uczniami obecną konstytucję naszego kraju i podyskutujmy nad różnymi jej zapisami – każdy obywatel powinien ją znać.

 

5czw

Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.

Przy okazji chcemy też przedstawić odrębne stanowisko Fundacji w sprawie popularnego hasła: TOLERACJA. Intencje są szczytne, ale w praktyce to bogaty toleruje biednego, mądry – głupiego, zdrowy – niepełnosprawnego, lepszy (we własnym mniemaniu) – gorszego. Mówiąc, że ktoś ma niski poziom tolerancji na coś, mamy na myśli coś uciążliwego, niewygodnego, szkodliwego. Czy zatem relacje między ludźmi powinny być budowane na tolerancji? A może raczej na równoprawnej i symetrycznej wartości, jaką jest szacunek? Zachęcamy do przeczytania rozdziału o szacunku z książki Z dzieckiem w świat wartości – i refleksji, co naprawdę kryje się pod różnymi dobrze brzmiącymi hasłami. W kontekście niepełnosprawności warto też zapoznać się z rozdziałem o solidarności z tej samej książki fundacyjnych autorek i wykazywać się tą cnotą nie tylko wobec osoby niepełnosprawnej, ale też jej bliskich.

 

5czw

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Książki mistrza stylu i pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury nadal dostarczają wielkich emocji, warto do nich wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

 

8nd

Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania – i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych!

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!

 

11śr

Dzień Bez Śmiecenia

Warto poświęcić lekcję na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim mniejszej ich „produkcji”, w tym o ruchu „Zero śmieci”. Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.

 

15nd

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

Możemy też omówić sprawy trudnych rodzin czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.

 

18śr

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Święto ogłoszone w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, organizowane są liczne warsztaty rodzinne, odbywają się wirtualne spacery po wystawach. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne!

Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zabierzmy dzieci do jakiegoś muzeum: etnograficznego, technicznego, historycznego lub sztuki współczesnej. Pokażmy im tam wystawy obrazów, rzeźb i instalacji, itp. Takie wycieczki niezwykle pobudzają wyobraźnię dzieci!

 

19czw

Dzień Dobrych Uczynków

Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku dla kogoś bliskiego – rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi. Niech jednak będzie to coś, co ucieszy tę osobę, a nie TYLKO nas samych! I zawsze pomyślmy zawczasu o możliwych konsekwencjach naszych pomysłów!

 

21so

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

Nauczmy dzieci akceptacji, ale też szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność.

 

26czw

Dzień Matki

To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z najpiękniejszymi życzeniami samych radości.

Oprócz laurki mamy mogą otrzymać kopię wywiadu z dr. Rossem Campbellem Czy umiemy kochać dziecko? oraz zestaw kilku tytułów książek na temat mądrego wychowania z listy lektur polecanych przez Fundację dla rodziców.

 

27pt

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) – pisarz, publicysta i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, można ją znaleźć w wielu bibliotekach. Więcej informacji o książce oraz fragment czytany przez Krzysztofa Stelmaszyka można znaleźć tutaj.

 

28so

Początek XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, wielkie czytelnicze święto organizowane przez naszą Fundację, odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022 r. pod hasłem: POLSCY AUTORZY DLA KLIMATU.

W setkach placówek oświatowych i bibliotecznych w całym kraju będziemy czytać dzieciom, pokazywać im piękno przyrody i uwrażliwiać na  kwestie ekologiczne.