Lipiec 2022

2so

Rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska (1923-2012) – poetki, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Jej wiersze niosą mądrość i subtelny, niepowtarzalny humor, są przy tym dobre na każą okazję. Można też sięgnąć po jej zabawne „Lepieje”, a także – korzystając z wzorów poetki – próbować tworzyć własne. Świetna, wakacyjna zabawa!

A oto „czytelnicze” przykłady „lepiejów”:

Lepiej w jabłkach jeść robale, niż nie czytać książek wcale!
Lepiej zginąć w toni morskiej, niż nie znać wierszy Szymborskiej
Lepiej zasnąć na przypiecku niż nie czytać książek dziecku!

 

3nd

Rocznica urodzin Franza Kafki

Franz Kafka (1883-1924) – autor powieści należących do kanonu literatury światowej: Procesu oraz Zamku. Przeczytajmy starszym dzieciom fragment surrealistycznego Procesu lub któreś z opowiadań Kafki.

 

9so

Rocznica urodzin Stanisława Pagaczewskiego

Stanisław Pagaczewski (1916-1984) – prozaik, dziennikarz, autor utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego oraz książek: Zielona wędrówka, Gospoda pod Upiorkiem, Bzdurki dla córki.

 

15pt

Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Odłóżmy komórkę chociaż na ten jeden dzień. Sięgnijmy po tradycyjne książki – nie tylko wtedy.

 

19wt

Dzień Czerwonego Kapturka

Podejdźmy krytycznie do tej znanej wszystkim bajki i uświadommy dzieciom, że przyczyniła się ona do niemal całkowitego wytrzebienia wilków w Europie.

Posłuchajmy, co o wilkach mówi Adam Wajrak, Ambasador naszej Fundacji.

 

22pt

Rocznica urodzin Janusza Korczaka

Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit; 1878-1942) – polski lekarz żydowskiego pochodzenia, pedagog i opiekun dzieci żydowskich w czasie okupacji, autor utworów dla dzieci i młodzieży (m.in. Król Maciuś I, Kajtuś Czarodziej), wielki adwokat najmłodszych, którymi opiekował się w domu dziecka i podzielił ich los, idąc z nimi do obozu zagłady w Treblince. Warto poznać jego biografię.

 

23so

Dzień Włóczykija

Włóczykij – postać z kultowych powieści Tove Jansson o Muminkach. Poczytajmy dzieciom te zabawne, nieco melancholijne książeczki, będące skarbnicą ludzkich cech i dziwactw. Zwróćmy dzieciom uwagę, że w książce odnaleźć można wzorce dawnych ról i zachowań społecznych oraz rodzinnych, które dzisiaj nazwiemy stereotypami. Jednocześnie sam Włóczykij nie poddawał się żadnym normom i wiódł życie osobne, wolne i miejmy nadzieję, że szczęśliwe.

 

30so

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Napisano o niej wiele książek. Stwórzmy listę tytułów o przyjaźni, zapoznajmy się z rozdziałem Przyjaźń i miłość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Młodszym nastolatkom przeczytajmy opowiadania: Sztuka programowania Wojciecha Cesarza oraz Szacun i gorzka czekolada Barbary Kosmowskiej ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania… i podyskutujmy o meandrach przyjaźni w tym wieku.

O przyjaźni traktują też świetne, nowe powieści: Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Mój kumpel Jeremi Ewy Martynkien, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Tam, skąd zawracają bociany Joanny Jagiełło i Lato na Rodos Katarzyny Ryrych.