Grudzień 2023

1pt

Akcja „Zima z książką”

Rozpoczynamy trzymiesięczny cykl spotkań czytelniczych (grudzień, styczeń, luty) w placówkach edukacyjnych i bibliotecznych. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

 

2so

Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.

 

3nd

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.

Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnościami, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

 

5wt

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym, którzy wspierają swymi działaniami naszą Fundację – Liderom kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”!

 

6śr

Mikołajki z Mikołajkiem

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

 

13śr

Dzień Księgarza

Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.

Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

 

17nd

Dzień bez Przekleństw

Porozmawiajmy o współczesnej narastającej wulgaryzacji języka, o przekleństwach-przerywnikach wypowiedzi, traktowanych jak przecinek. Uświadommy dzieciom, że używanie wobec innej osoby/osób obraźliwych określeń i przekleństw jest formą przemocy obliczoną na zastraszenie i poniżenie innych. Nie wyrażajmy na to zgody! Zwracajmy grzecznie uwagę ludziom, którzy przeklinają w przestrzeni publicznej lub w naszej obecności: „Przepraszam, bardzo mi przeszkadza taki język, źle się z tym czuję, czy mogę prosić, abyś/aby Pan… nie używał w mojej obecności/we wspólnej przestrzeni publicznej takich wyrazów?”. Wspólnie zobowiążmy się, że nie tylko tego dnia, ale przez cały rok (a nawet przez całe życie!) nie będziemy przeklinać, bo to nie świadczy dobrze o naszym poziomie umysłowym i naszej kulturze, nawet jeśli aktualnie jest „w modzie”.

Można pobawić się w wymyślanie alternatywnych wyrażeń – czasem, gdy komuś przekleństwo ciśnie się na usta, warto mieć w zanadrzu zabawne określenie. Pewna dziewczynka w chwilach wielkiego wzburzenia zamiast przekląć, woła: „Jasna lipa!” Możemy też poszukać inspiracji w książkach Michała Rusinka ─ Jak przekręcać i przeklinać oraz Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci.

 

18pon

Międzynarodowy Dzień Emigrantów

Emigracja to tak bardzo aktualny temat, który koniecznie trzeba omówić z dziećmi!

Porozmawiajmy o przyczynach emigracji (prześladowania, wojny, klęski żywiołowe, bieda, inne), o tym, jak wielkim dramatem jest opuszczenie swojego kraju, miejscowości, rodziny, przyjaciół, szkoły, jak trudno jest rozpoczynać życie w nowym kraju, poznawać nowych ludzi, nowy język, obyczaje; opowiedzmy im, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Porozmawiajmy o wielkich emigracjach w historii, a także o „wielkich emigrantach” literatury polskiej: Miłoszu, Gombrowiczu, Lechoniu, itp.

Warto również podjąć rozmowę o tym, jak działalność człowieka, np. masowa wycinka lasów, przyczynia się do zmian klimatu i suszy, popychając tysiące ludzi do opuszczenia domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie jest woda, jedzenie i praca. Warto przeczytać młodszym dzieciom poruszające książki o uchodźcach – ich rówieśnikach: Chłopca z Lampedusy Rafała Witka, czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej, a nieco starszym zaproponujmy wspólną lekturę książki Chłopiec znikąd Katherine Marsh.

Warto zwiedzić gdyńskie Muzeum Emigracji, pokazać młodym ludziom, że nasi rodacy też emigrowali z różnych przyczyn, a mieszkańcy krajów, do których się udawali, pomagali im przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres na obczyźnie.

Starszej młodzieży polecamy książki: Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Obczyzno moja Elizy Piotrowskiej.

 

19wt

Dzień wiecznie zielonych roślin

To doskonała okazja, by ubrać z dziećmi choinkę i porozmawiać o roślinach zimozielonych w naszym klimacie. Przypomnijmy dzieciom o różnych gatunkach drzew iglastych, które nie zrzucają igieł na zimę, a także o borówkach, bukszpanach, różanecznikach czy berberysie – roślinach liściastych, które cieszą oko zielenią przez cały rok. Warto porozmawiać o roli roślin w funkcjonowaniu planety, życiu ludzi.

 

24nd

Wigilia Bożego Narodzenia / Książka pod każdą choinką!

W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy potrafi już czytać samo!

Niech święta Bożego Narodzenia będą także czasem rodzinnego wypoczynku z książką. Warto przy okazji wrócić do utworów Adama Mickiewicza, który przyszedł na świat w Wigilię 1798 r. – tym bardziej, że w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania jego Ballad i romansów.

 

29pt

Rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) – znakomity, nieodżałowany poeta i pisarz. Zachęcamy do czytania jego przezabawnych utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.

 

31nd

Sylwester

Żegnamy odchodzący rok i witamy nowy! Chcemy wierzyć, że będzie spokojniejszy i lepszy!

Zachęćmy dzieci do świętowania sylwestra bez petard, opowiedzmy, jak bardzo boją się ich zwierzęta, osoby upośledzone, autystyczne. Rozwijajmy empatię, współodczuwanie.

Zróbmy podsumowanie starego roku – co udało nam się zrobić dobrze, nad czym musimy popracować. Ile książek przeczytaliśmy, czy udało nam się polepszyć świat poprzez działania ekologiczne, życzliwość, dobroć, empatię?

Stary rok żegna dziś także Eliza Piotrowska, poetka, pisarka i ilustratorka, autorka ponad 200 książek dla dzieci, która wraz z Ciocią Jadzią, opowiada o niezwykłych przyjaciołach i zwierzętach swojej ulubionej bohaterki, a także o jej planach na przyszły rok.