Grudzień 2023
1pt
Akcja „Zima z książką”
Rozpoczynamy trzymiesięczny cykl spotkań czytelniczych (grudzień, styczeń, luty) w placówkach edukacyjnych i bibliotecznych. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.
2so
Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej
Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.
6śr
Mikołajki z Mikołajkiem
Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!
18pon
Międzynarodowy Dzień Emigrantów
Emigracja to tak bardzo aktualny temat, który koniecznie trzeba omówić z dziećmi!
Porozmawiajmy o przyczynach emigracji (prześladowania, wojny, klęski żywiołowe, bieda, inne), o tym, jak wielkim dramatem jest opuszczenie swojego kraju, miejscowości, rodziny, przyjaciół, szkoły, jak trudno jest rozpoczynać życie w nowym kraju, poznawać nowych ludzi, nowy język, obyczaje; opowiedzmy im, jak wyglądają obozy dla uchodźców. Porozmawiajmy o wielkich emigracjach w historii, a także o „wielkich emigrantach” literatury polskiej: Miłoszu, Gombrowiczu, Lechoniu, itp.
Warto również podjąć rozmowę o tym, jak działalność człowieka, np. masowa wycinka lasów, przyczynia się do zmian klimatu i suszy, popychając tysiące ludzi do opuszczenia domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie jest woda, jedzenie i praca. Warto przeczytać młodszym dzieciom poruszające książki o uchodźcach – ich rówieśnikach: Chłopca z Lampedusy Rafała Witka, czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej, a nieco starszym zaproponujmy wspólną lekturę książki Chłopiec znikąd Katherine Marsh.
Warto zwiedzić gdyńskie Muzeum Emigracji, pokazać młodym ludziom, że nasi rodacy też emigrowali z różnych przyczyn, a mieszkańcy krajów, do których się udawali, pomagali im przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres na obczyźnie.
Starszej młodzieży polecamy książki: Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Obczyzno moja Elizy Piotrowskiej.
19wt
Dzień wiecznie zielonych roślin
To doskonała okazja, by ubrać z dziećmi choinkę i porozmawiać o roślinach zimozielonych w naszym klimacie. Przypomnijmy dzieciom o różnych gatunkach drzew iglastych, które nie zrzucają igieł na zimę, a także o borówkach, bukszpanach, różanecznikach czy berberysie – roślinach liściastych, które cieszą oko zielenią przez cały rok. Warto porozmawiać o roli roślin w funkcjonowaniu planety, życiu ludzi.
29pt
Rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna
Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) – znakomity, nieodżałowany poeta i pisarz. Zachęcamy do czytania jego przezabawnych utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.