Czerwiec 2023

1czw

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbędzie się w dniach 1-7 czerwca 2023 r. pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Hasło to zostało zainspirowane chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju.

Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. Są oni dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, sprzątanie parku lub lasu, a także parady postaci z bajek i spacery literackie.

PRZEJDŹ NA STRONĘ XXII OTCD

 

1czw

Dzień Dziecka z Elizą Piotrowską i Ciocią Jadzią na warszawskim Ursynowie – świętuj z nami!

Centralna Inauguracja XXII OTCD odbędzie się 1 czerwca o godz. 11.00 (relacja z wydarzenia – o godz. 12.00 na FB Fundacji) w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie. Tradycyjnie sygnałem do rozpoczęcia Tygodnia Czytania będzie wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

W głośnym czytaniu wiersza wezmą udział Ambasadorki Fundacji: aktorki Teresa Lipowska, Anna Czartoryska-Niemczycka i Edyta Jungowska, Eliza Piotrowska – pisarka, red. Joanna Racewicz, Dorota Koman – poetka, literaturoznawczyni i redaktorka, a także Robert Kempa – burmistrz Ursynowa, dr Krzysztof Czubaszek – Dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, aktorka Karolina Mazurek i reżyser Anton Ilyin z Pracowni Teatralnej w Białymstoku oraz 300 uczniów z warszawskich szkół podstawowych. Po wspólnym odczytaniu „Lokomotywy” dzieci wezmą udział w spotkaniu z Elizą Piotrowską, pisarką, poetką i ilustratorką, autorką ponad 200 książek dla młodego czytelnika, oraz jej ulubioną bohaterką i alter ego – Ciocią Jadzią! Podczas spotkania Autorka opowie o dzieciństwie dawniej i dziś, a inspiracją dla jej opowieści będzie ostatnia książka z serii pt. „Ciocia Jadzia w PRL-u”.

1 czerwca 2023 r. o 18.00 również w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” odbędzie się popołudniowe spotkanie Elizą Piotrowską, Ciocią Jadzią i Pierwszą Książką Mojego Dziecka.

Na tę imprezę gorąco zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami z Warszawy i okolic – mamy jeszcze dostępne bezpłatne wejściówki!

 

1czw

Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Warto pamiętać, że właśnie w Dniu Dziecka (1 czerwca) przypada rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006) – poety, który nigdy nie utracił dziecięcej ciekawości, Kawalera Orderu Uśmiechu, autora pięknych, mądrych wierszy, a wśród nich tego najsławniejszego:

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje (…)”

15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znaleźć można w zbiorze Wiersze współczesnych polskich poetów z Jubileuszowej 15-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

2pt

XXII OTCD – Dzień z Marcinem Szczygielskim i jego cyklem o Mai i Ciabci

FB, 11.00 – cykl „Książka jest jak ogród” – Marcin Szczygielski prezentuje swój cykl

FB, 18.00 – cykl „Najpiękniejsze książkowe ogrody mojego dzieciństwa” – Marcin Szczygielski o swoich wczesnych literackich inspiracjach

 

3so

XXII OTCD – Dzień z badaczem Puszczy Białowieskiej dr Tomaszem Samojlikiem i bohaterami jego książek

FB, 11.00 – cykl „Książka jest jak ogród” – Tomasz Samojlik o ryjówce Dobrzyku

FB, 18.00 – cykl „Najpiękniejsze książkowe ogrody mojego dzieciństwa” – Tomasz Samojlik o swoich wczesnych literackich inspiracjach

 

4nd

XXII OTCD – Dzień z Marcinem Koziołem i jego Wombatem Maksymilianem, bohaterem serii książek

FB, 11.00 – cykl „Książka jest jak ogród” – Marcin Kozioł o Wombacie Maksymilianie

FB, 18.00 – cykl „Najpiękniejsze książkowe ogrody mojego dzieciństwa” – Marcin Kozioł o swoich wczesnych literackich inspiracjach

 

5pon

XXII OTCD – Dzień z Anitą Głowińską i jej Kicią Kocią, bohaterką serii książek

FB, 11.00 – cykl „Książka jest jak ogród” – Anita Głowińska o Kici Koci

FB, 18.00 – cykl „Najpiękniejsze książkowe ogrody mojego dzieciństwa” – Anita Głowińska o swoich wczesnych literackich inspiracjach

 

6wt

XXII OTCD – W przeddzień 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela

6 czerwca o godz. 19.00, w przeddzień 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela, zapraszamy na spotkanie online  z dziećmi Artysty: Moniką Chmielewską-Lehman, artystką plastyczką, i Arturem Chmielewskim, naukowcem z NASA.

Podczas spotkania pani Monika i Pan Artur opowiedzą Dorocie Koman, jakim ojcem i człowiekiem był słynny twórca serii komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Zaprezentujemy także świeżo wydaną książkę „Papcio Chmiel udomowiony” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka).

Spotkanie odbędzie się na stronie fanowskiej Fundacji na Facebooku – link do wydarzenia już wkrótce. Zapraszamy do udziału!

 

7śr

Setna rocznica urodzin Papcia Chmiela

Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski – polski grafik, rysownik i publicysta, autor kultowej serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, powstaniec warszawski. Kawaler Orderu Orła Białego urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021, również w Warszawie, w wieku 97 lat. O artyście jako o ojcu i człowieku opowiada świeżo wydana książka Papcio Chmiel udomowiony (Wyd. Prószyński 2023).

 

 

7śr

XXII OTCD – Dzień z Edytą Jungowską, wielbicielką i niezrównaną interpretatorką twórczości Astrid Lindgren

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zakończymy spotkaniem z Edytą Jungowską oraz bohaterami książek Astrid Lindgren, którym znakomita aktorka użycza swojego głosu na kolejnych wydawanych audiobookach.

 

15czw

Finał I edycji Ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT

15 czerwca 2023 r. o godz. 12.00 na fanpejdżu Fundacji na FB odbędzie się Finał I edycji Ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT, adresowanego do uczniów wszystkich poziomów nauczania szkół podstawowych. W Programie wzięło udział ponad 34 tysiące uczniów z 416 placówek z 307 miejscowości w całym kraju!
W czasie spotkania online z udziałem przedstawicieli Organizatora i Partnerów oraz autorki Katarzyny Ryrych podsumujemy I edycję Programu. Podamy również wyniki Konkursu na najlepszy projekt proekologiczny w trzech kategoriach wiekowych i zaprezentujemy nagrodzone inicjatywy!
Spotkanie poprowadzi red. Katarzyna Stoparczyk.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/160332113577945/?ref=newsfeed

 

20wt

Rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Portret Aleksandra Fredry, Polona.pl, domena publiczna

W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry (1793-1876), najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza i poety oraz żołnierza armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej. Sejm RP ustanowił 2023 rokiem Aleksandra Fredry.

W tym dniu nie może zabraknąć czytania Fredrowskich – często jakże aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

 

21śr

Święto Muzyki

Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!

Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.

 

23pt

Koniec roku szkolnego 2022/2023 / Początek wakacji!

Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!

Pamiętajmy także koniecznie, że koniec roku szkolnego 2022/2023 przypada w Dniu Ojca (propozycje lektur na ten dzień zamieszczamy we wpisie poniżej)!
Zaprośmy tatusiów do szkoły, przygotujmy dla nich niespodzianki, poprośmy o przekazanie dzieciom wspaniałych książek, będących nagrodą za całoroczną pracę i prezentem na wakacje!

A oto powieści, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik  Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej

Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!

 

23pt

Dzień Ojca

Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Anne-Cath. Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.

Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptakSzczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach).

Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej.

A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.

 

25nd

Rocznica urodzin George`a Orwella

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.

 

30pt

Rocznica urodzin Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r.
Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Rodzinną Europę, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.