Kwiecień 2024
1pon
Ostatni miesiąc kampanii 1,5%!
Prosimy nasze Liderki i Liderów, Koordynatorów fundacyjnych programów edukacyjnych, Przyjaciół i Sympatyków Fundacji o wsparcie odpisem 1,5% podatku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz fundacyjnych programów na rzecz mądrego wychowania. Efekty edukacji czytelniczej, emocjonalnej i moralnej nie są widoczne od razu, ale wychowanie dzieci na osoby wykształcone, wrażliwe, mądre i prawe, jest w dobie kryzysu wartości, mediów lansujących przemoc i wulgarny język oraz tandetnej popkultury najważniejszą inwestycją w dobrą przyszłość dzieci i kraju.
Przypominamy, że deklaracje podatkowe za 2023 r. należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r.
1pon
Prima aprilis i lany poniedziałek 2024
Życzymy dobrej (i mokrej) zabawy w gronie Najbliższych!
Poniedziałek Wielkanocny to doskonały dzień na czytanie radosnych, rodzinnych książek, takich jak Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, Podróże furmana Szejtroczka lub O gajowym Chrobotku Václava Čtvrtka.
W tym roku śmigus-dyngus wypada 1 kwietnia, w prima aprilis, jest więc to okazja do podwójnej dawki radości i żartów!
2wt
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze dla miłośników baśni i opowieści – Noc z Andersenem w miejscowej bibliotece publicznej lub szkolnej.
4czw
Rocznica urodzin Václava Čtvrtka
Václav Čtvrtek (1911-1976) – pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom, książki Čtvrtka skrzą się wspaniałym, czeskim humorem.
7nd
Światowy Dzień Zdrowia
Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy „Plan zdrowia” – zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.
Porozmawiajmy też z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala?
12pt
Dzień czekolady
W tym dniu zdecydowanie warto połączyć słodycz czekolady ze smakowitą lekturą i choćby przez żołądek starać się dotrzeć do serc młodych czytelników!
„Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Czekoladowa wojna Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie dwa tomy „fundacyjnych” opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach wykorzystywanych w programie edukacyjnym na temat wartości moralnych Wychowanie przez czytanie.
Życzymy smakowitych lektur i owocnych dyskusji (ze smakiem czekolady w tle)!
14nd
Rocznica urodzin Danuty Wawiłow
Danuta Wawiłow (1942-1999) – poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych.
Którą z książek Danuty Wawiłow lubicie najbardziej? Do której najchętniej wracacie?
Czy to Rupaki (wydane po raz pierwszy w 1977 roku), czy Strasznie ważna rzecz, a może Daktyle?
Na pewno warto w rocznicę urodzin Autorki zajrzeć do Jej książek. Pisarze żyją tak długo, jak długo ich czytamy…
22pon
Międzynarodowy Dzień Ziemi
W 1970 roku senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zaproponował ustanowienie Dnia Ziemi. Zainspirowane jego apelem setki tysięcy amerykańskich uczniów i studentów, w geście protestu, nie poszło na zajęcia.
My jak co roku zachęcamy do podjęcia działań lokalnie i z książką w ręku. Przy czym absolutnie nie namawiamy do wagarowania – to właśnie w szkole można nagłośnić sprawy związane z ekologią. Przepełnione kontenery i nieposegregowane śmieci, marnowane jedzenie w stołówce czy niszczenie zieleni na boisku – miejsca na zmianę i pomysłów na działanie jest mnóstwo, a mówimy o nich w ramach programu edukacyjnego Ocalimy Świat.
W Dniu Ziemi proponujemy oczywiście czytanie książek o tematyce ekologicznej. Znakomitą lekturą dla młodszych czytelników będzie np. Bajka o drzewie Elizy Piotrowskiej oraz Pszczoły Piotra Sochy, pięknie ilustrowana quasi encyklopedia o tych pracowitych zapylaczach, bardzo ważnych dla przetrwania życia na Ziemi. Nieco starszym dzieciom przeczytajmy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Historia pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohllebena. Godne polecenia są też książki Olgi Ślepowrońskiej Klimatyczni oraz Rachel Ignotofsky ART. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda.
Last but not least polecamy gorąco trzy znakomite zbiory opowiadań o tematyce ekologicznej, napisane przez grono najlepszych polskich pisarzy specjalnie dla programu Ocalimy Świat: Oddech smoka (klasy I-III), Latający talerz (klasy IV-VI), Sieci widmo (klasy VII-VIII).
23wt
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Upamiętnia m.in. zmarłych w tym dniu w 1616 roku Miguela de Cervantesa i Wiliama Szekspira. Święto wywodzi się z Katalonii, gdzie 23 kwietnia, w dniu Św. Jerzego, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Z czasem kobiety zaczęły jednak odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek i w 1930 r. 23 kwietnia stał się oficjalnie Dniem Książki w całej Hiszpanii.
Dzień Książki to z jednej strony wspaniałe święto, z drugiej – nasza codzienność! Dziękujemy, że wspieracie działania naszej Fundacji, mające na celu upowszechnienie i promocję czytelnictwa. Dziękujemy, że czytacie swoim dzieciom, że wybieracie piękne i wartościowe książki. Dziękujemy i pytamy – co dziś czytacie?
23wt
Rocznica urodzin Evy Janikovszky
Eva Janikovszky (1926-2003) – pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.
30wt
Urodziny Svena Nordqvista
Sven Nordqvist (ur. 1946) − szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus o zażyłości starszego pana i jego kota, która znajduje się na naszej Złotej Liście.