Sierpień 2022

1pon

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Poczytajmy wspomnienia z powstania, nie tylko żołnierzy, ale także ludności cywilnej. Polecamy Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego, Dziennik powstańca Zbigniewa Czajkowskiego.

 

8pon

Wielki Dzień Pszczół

Koniecznie przeczytajcie i obejrzyjcie dokładnie wraz z dziećmi znakomitą księgę Pszczoły Piotra Sochy, zapraszamy też do obejrzenia filmu o ulu. Starszym dzieciom polecamy piękny film dokumentalny Kraina miodu, który był nominowany do Oskara. Ale najlepiej, korzystając z lata, znaleźć prawdziwą pasiekę i porozmawiać z pszczelarzem pasjonatem. To ludzie o wielkiej wiedzy i miłości do pszczół!

Zachęćmy dzieci, by włączyły się do akcji ratowania pszczół przed wyginięciem i adoptowały pszczoły, czyli niewielkimi kwotami wspierały ratowanie ich przed wyniszczeniem chemikaliami i innymi zagrożeniami ze strony ludzi. A jakimi? Posłuchajcie Michała Rusinka czytającego opowiadanie Filipa Podstawka Pszczoła czarodziejka, nagrodzone w naszym konkursie literackim dla dzieci i młodzieży pt.: „Siedzę w domu i piszę…”

 

 

9wt

Światowy Dzień Miłośników Książek, rocznica urodzin Tove Jansson

Tove Jansson (1914-2001) – fińska pisarka, malarka, autorka książek o Muminkach. Sięgnijmy po któryś z jej Muminkowych, obdarzonych specyficznym humorem tomików. Warto też przeczytać jej poetycką autobiografię Córka rzeźbiarza.

 

15pon

Rocznica urodzin Jana Brzechwy

Jan Brzechwa (1898-1966) – poeta, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci: Akademia Pana Kleksa, Przygody Pchły Szachrajki, Brzechwa Dzieciom, Sto bajek i wiele innych.

Czytanie dzieciom wierszy Brzechwy – obowiązkowe, podobnie jak nauczenie dzieci kilku z nich na pamięć!

 

20so

Rocznica urodzin Bolesława Prusa

Bolesław Prus (1847-1912) – pisarz i publicysta, współtwórca polskiego realizmu. Sięgnijmy po jego utwory, zwłaszcza nieśmiertelnego Faraona oraz Lalkę.