Lipiec 2023

2nd

Setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej

 

Wisława Szymborska (1923-2012) – poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Jej wiersze niosą mądrość i subtelny, niepowtarzalny humor. Z okazji setnej rocznicy urodzin noblistki ukazały się jej „Wiersze wszystkie”, opatrzone znakomitym posłowiem prof. Wojciecha Ligęzy zatytułowanym „Życie nie do pojęcia”. To must have każdej Czytelniczki i każdego Czytelnika!

Na wakacje polecamy także zabawę „w lepieje”. Można sięgnąć po arcyzabawne „lepieje” Wisławy Szymborskiej:

Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski.

Lepiej wynieść się z osiedla,
niż tu przełknąć choćby knedla.

Można także – korzystając z wzorów Poetki – próbować tworzyć własne.
A oto „czytelnicze” przykłady „lepiejów”:

Lepiej w jabłkach jeść robale, niż nie czytać książek wcale!
Lepiej zginąć w toni morskiej, niż nie znać wierszy Szymborskiej
Lepiej zasnąć na przypiecku niż nie czytać książek dziecku!

 

3pon

Rocznica urodzin Franza Kafki

Franz Kafka (1883-1924) – autor powieści należących do kanonu literatury światowej: Procesu oraz Zamku. Przeczytajmy starszym dzieciom fragment surrealistycznego Procesu lub któreś z opowiadań Kafki.

 

9nd

Rocznica urodzin Stanisława Pagaczewskiego

 

Stanisław Pagaczewski (1916-1984) – prozaik, dziennikarz, autor utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego oraz książek: Zielona wędrówka, Gospoda pod Upiorkiem, Bzdurki dla córki.

Autor przyszedł na świat 9 lipca 1916 roku w Krakowie. Dawną stolicę Polski uczynił jednym z głównych „bohaterów” swojej twórczości. Debiutował jako poeta jeszcze w liceum, studia ukończył już po wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji prowadził tajne nauczanie, przez co musiał ukrywać się przed gestapo. Z Krakowa wyjechał do Ciężkowic, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Janinę (pobrali się w 1941 roku). Po wojnie Pagaczewski redagował kilka magazynów, był również przewodnikiem nowo powstającego PTTK. Tworzył przewodniki nie tylko po Małopolsce, publikował m.in. w „Płomyczku”. Zmarł w 1984 roku.

🎒 W naszym wakacyjnym cyklu #KsiążkiDoPlecaka przypominamy klasykę Pagaczewskiego – pierwszy tom przygód Smoka Wawelskiego, który w 1969 roku przeniesiono na mały ekran. Serial w reżyserii Władysława Nehrebeckiego cieszył się dużą popularnością, po jego sukcesie Pagaczewski napisał kolejne dwie części: „Misję profesora Gąbki” oraz „Gąbkę i latające talerze”. Czytaliście? My polecamy. 🤩

15so

Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Odłóżmy komórkę chociaż na ten jeden dzień. Sięgnijmy po tradycyjne książki – nie tylko wtedy.

 

19śr

Dzień Czerwonego Kapturka

Podejdźmy krytycznie do tej znanej wszystkim bajki i uświadommy dzieciom, że przyczyniła się ona do niemal całkowitego wytrzebienia wilków w Europie.

Posłuchajmy, co o wilkach mówi Adam Wajrak, Ambasador naszej Fundacji.

 

22so

Rocznica urodzin Janusza Korczaka

Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit; 1878-1942) – polski lekarz żydowskiego pochodzenia, pedagog i opiekun dzieci żydowskich w czasie okupacji, autor utworów dla dzieci i młodzieży (m.in. Król Maciuś I, Kajtuś Czarodziej), wielki adwokat najmłodszych, którymi opiekował się w domu dziecka i podzielił ich los, idąc z nimi do obozu zagłady w Treblince. Warto poznać jego biografię.

 

23nd

Dzień Włóczykija

 

⛺ Włóczykij był pogodny, wiedział mnóstwo różnych rzeczy, ale nie mówił o nich bez potrzeby. Czasem tylko opowiadał o swoich podróżach i wtedy odczuwało się rodzaj dumy, jakby się było dopuszczonym do udziału w jakimś tajnym sprzysiężeniu – tak opisała najlepszego przyjaciela Muminka Tove Jansson w „Lecie Muminków”.
🎩 Czy można piękniej oddać charakter włóczykijów? Tych, którzy pojawiają się w naszym życiu, jednak – ceniąc ponad wszystko swą wolność, podróże, nowe doświadczenia – muszą ruszać w świat. Ale powracają, bo przyjaźń jest dla nich równie ważna, i znów obdarowują nas opowieściami o swoich przygodach… i nowymi przemyśleniami.
🎒 Gdy nadchodzą wakacje, w wielu z nas budzi się taki Włóczykij. #DzieńWłóczykija jest więc dniem każdego z nas, kto kocha wędrować – patrzeć, dostrzegać, poznawać… i wracać do swej doliny. I kto, jak mówiła Mama Muminka o Włóczykiju: „zawsze da sobie radę”.

 

Trzymajcie się, WŁÓCZYKIJE!

 

30nd

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Napisano o niej wiele książek. Stwórzmy listę tytułów o przyjaźni, zapoznajmy się z rozdziałem Przyjaźń i miłość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Młodszym nastolatkom przeczytajmy opowiadania: Sztuka programowania Wojciecha Cesarza oraz Szacun i gorzka czekolada Barbary Kosmowskiej ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania… i podyskutujmy o meandrach przyjaźni w tym wieku.

O przyjaźni traktują też świetne, nowe powieści: Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Mój kumpel Jeremi Ewy Martynkien, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Tam, skąd zawracają bociany Joanny Jagiełło i Lato na Rodos Katarzyny Ryrych.