Sierpień 2023

1wt

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

🇵🇱 Wisława Szymborska pisała, że woli „rocznice nieokrągłe, do obchodzenia co dzień”. W Warszawie, gdzie mieści się biuro naszej fundacji, codziennie pamiętamy o Powstańcach, walczących o wolność swoją, miasta i Polski. Codziennie mijamy ślady tamtych 63 dni – pomniki, tablice na murach, ślady po kulach i walce.
🇵🇱 Jednak 1 sierpnia to dzień wyjątkowy. Dlatego przypominamy dziś lekturę, którą wydaliśmy z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. W książce Czy wojna jest dla dziewczyn?  Pawła Beręsewicza wojna widziana oczami małej dziewczynki nie szokuje okrucieństwem, jednak zachęca do refleksji i wielu pytań, na które warto odpowiedzieć.

 

 

Starszym czytelnikom polecamy natomiast Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego oraz Dziennik powstańca Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego.

 

8wt

Wielki Dzień Pszczół

Koniecznie przeczytajcie i obejrzyjcie dokładnie wraz z dziećmi znakomitą księgę Pszczoły Piotra Sochy, zapraszamy też do obejrzenia filmu o ulu.

Starszym dzieciom polecamy piękny film dokumentalny Kraina miodu, który był nominowany do Oskara. Ale najlepiej, korzystając z lata, znaleźć prawdziwą pasiekę i porozmawiać z pszczelarzem pasjonatem. To ludzie o wielkiej wiedzy i miłości do pszczół!

Zachęćmy dzieci, by włączyły się do akcji ratowania pszczół przed wyginięciem i adoptowały pszczoły, czyli niewielkimi kwotami wspierały ratowanie ich przed wyniszczeniem chemikaliami i innymi zagrożeniami ze strony ludzi. A jakimi? Posłuchajcie Michała Rusinka czytającego opowiadanie Filipa Podstawka Pszczoła czarodziejka, nagrodzone w naszym konkursie literackim dla dzieci i młodzieży pt.: „Siedzę w domu i piszę…”

 

 

9śr

Światowy Dzień Miłośników Książek, rocznica urodzin Tove Jansson

Tove Jansson (1914-2001) – fińska pisarka, malarka, autorka książek o Muminkach. Sięgnijmy po któryś z jej Muminkowych, obdarzonych specyficznym humorem tomików. Warto też przeczytać jej poetycką autobiografię Córka rzeźbiarza.

 

15wt

Rocznica urodzin Jana Brzechwy

Jan Brzechwa (1898-1966) – poeta, którego wersami mówimy od dzieciństwa! Nie zapominajmy o nim podczas rodzinnych sesji wspólnego czytania. Sięgnijmy choćby po zbiór Wiersze i bajki, w którym znajdziemy ukochane przez dzieci utwory poety zebrane w jednym tomie.

Przeczytajcie koniecznie o szelmostwach lisa Witalisa, niezwykłych przygodach stalowego jeża, wyczynach Pchły Szachrajki, przemianie Kaczki-dziwaczki i rozmowie podsłuchanej na straganie!

 

20nd

Rocznica urodzin Bolesława Prusa

Bolesław Prus (1847-1912) – pisarz i publicysta, współtwórca polskiego realizmu. Sięgnijmy po jego utwory, zwłaszcza nieśmiertelnego Faraona oraz Lalkępowieść, w której został zapisany bezcenny obraz XIX-wiecznej Warszawy.