Luty 2024

7śr

Rocznica urodzin Charlesa Dickensa

Charles Dickens (1812-1870) – brytyjski niezwykle popularny powieściopisarz XIX wieku, autor m.in. Opowieści Wigilijnej oraz Oliviera Twista. Zapoznajmy dzieci z tymi ważnymi i pięknymi utworami.

 

7śr

Dzień Bezpiecznego Internetu

Święto obchodzone od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w Polsce organizowane od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Silę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Więcej informacji o obchodach święta w Polsce w 2023 r. można znaleźć tutaj.

Wykorzystajmy ten dzień, aby przeczytać dzieciom opowiadanie Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej Dziesięć stron świata o uzależnieniu od Internetu. W książkach Joanny Jagiełło Zielone martensy, nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, oraz Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych pojawiają się wątki niebezpiecznych internetowych kontaktów dzieci z pedofilami.

Trzeba przestrzegać dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z internetu oraz uczyć je zasad bezpieczeństwa internetowego. Nade wszystko jednak należy zadbać, by dzieci czuły się kochane, akceptowane i ważne, by miały poczucie przynależności do rodziny, bo to najczęściej poczucie braku więzi z rodzicami oraz samotności popycha je do szukania zastępczych bliskich relacji poza rodziną i szkołą.

 

8czw

Rocznica urodzin Bohdana Butenki

Bohdan Butenko – zmarły w 2019 r. grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci i animacji telewizyjnych, scenarzysta.

Kto z nas nie pamięta charakterystycznych rysunków z podpisem Butenko pinxit? I bohaterów kultowych książek ojca polskiego komiksu – Kwapiszona, Gucia i Cezara. I Gapiszona, znanego też z dobranocek, podręczników, a nawet – jak wszystkie te postacie wymyślone przez Mistrza – ze znaczków pocztowych.

Bohdan Butenko zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla młodych czytelników, m.in. Gucio i Cezar Krystyny Boglar, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna, Wakacje z duchami Adama Bahdaja.

Na naszej fundacyjnej Złotej Liście gości autorska książka Bohdana Butenki To ja, Gapiszon! – wybór 120 najzabawniejszych przygód przesympatycznego bohatera w charakterystycznej czapeczce z pomponem.

Z okazji rocznicy urodzin Mistrza przeprowadźmy koniecznie z dziećmi zajęcia na temat pracy ilustratora – kim jest, jaki jest jego udział w powstawaniu książki, czym byłaby książka dla dzieci bez ilustracji. Porozmawiajmy też o różnych technikach ilustracyjnych. Ideałem byłoby zaproszenie na zajęcia ilustratora, by opowiedział o swojej pracy.

Powyżej zamieszczamy film Architekt książki, w którym Bohdan Butenko opowiada o swojej pracy Elżbiecie Olszewskiej, członkini Zarządu naszej Fundacji.

 

8czw

Rocznica urodzin Juliusza Verne’a

Juliusz Verne (1828 – 1905) – francuski pisarz, autor powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W osiemdziesiąt dni dookoła świata. Na naszą fundacyjną Złotą Listę została wpisana jego Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom lub z dziećmi znakomite, zabawne i wizjonerskie książki tego autora.

 

14śr

Walentynki – Dzień Zakochanych

W Dniu Zakochanych poczytajmy dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, zaborczej, braterskiej, przyjacielskiej, platonicznej, do zwierząt, do gór itp. – oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość.

Do czytania proponujemy:

Dzieci Pana Majstra Zofii Rogoszówny
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya
opowiadanie Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce
O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i Agnieszki Żelewskiej
Dzień dobry, Świnko Janoscha

a dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych – książkę Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi – zaczynającej się od słów: „Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem…”

 

17so

Światowy Dzień Kota

Uśmiechnięty Kot z Cheshire

(Ilustracja Johna Tenniela z Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla, wyd. z 1866 r.) (Wikipedia, domena publiczna)

Książek i wierszy o kotach jest mnóstwo! Do czytania rekomendujemy m.in. Minu Annie M.G. Schmidt, Kota na medal Małgorzaty Kur, a także Łopianowe pole Katarzyny Ryrych oraz Mistrza i Małgorzatę Michaiła Bułhakowa, w których koty odgrywają niezwykle ważną rolę.

A przy okazji – może trochę ćwiczeń? Ćwiczenie „koci grzbiet” wzmacnia i rozluźnia kręgosłup. Warto, by dzieci je poznały i codziennie ćwiczyły.

 

21śr

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową i język mediów, o roli czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy, a także o potrzebie „odchwaszczenia” języka z wulgaryzmów, jakimi obrósł w ostatnich latach. Jak to zrobić? – to dobry temat na dyskusję z dziećmi i młodzieżą: co proponują, czego sami mogą się podjąć.

Przykłady pięknej, bogatej, mocnej, precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa, a także współczesnych polskich poetek i poetów, których zbiory wierszy znajdują się na naszej Złotej Liście. Piękno języka można też odnaleźć w wielu utworach prozatorskich. Zachęcamy do własnych poszukiwań dzieł, które niosąc ważny przekaz merytoryczny, są jednocześnie przykładem urody, precyzji i mocy języka.

 

22czw

Dzień Pocieszania się

Porozmawiajmy z dziećmi o wartości uczuć, nawet tych trudnych. Czym jest smutek, dlaczego go odczuwamy? Co powoduje uczucie smutku, jak możemy kogoś pocieszyć, czy każde pocieszenie jest odpowiednie? Jak dostrzec, że ktoś potrzebuje pocieszenia? To ważne pytania, a odpowiedzi są elementem wyposażenia emocjonalnego każdego z nas. Porozmawiajmy o pocieszającej roli książki – w przypadku choroby, straty, samotności, kłopotów, pomocy w rozwiązywaniu problemów.

Jako lekturę dla  maluchów proponujemy piękną książeczkę Kto pocieszy Maciupka? Tove Jansson, autorki serii o Muminkach, która pokazuje, że każdy, nawet najsłabszy człowiek lub skrzat, może kogoś wesprzeć moralnie i dzięki temu staje się silniejszy. Inną propozycją może być zabawna książka Gianni Rodariego Historyjka o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty. Starszym dzieciom możemy poczytać książki wybrane wspólnie, w zależności od przyczyny smutku, nastroju i wrażliwości dziecka, pamiętając, że większość ciekawych opowieści ma zdolność uśmierzania bólu i kierowania myśli ku bardziej optymistycznym rewirom.

 

27wt

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Święto ustanowione 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 r. w Helsinkach.

To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów. W tym dniu świat powinien podziękować organizacjom pozarządowych za ogromną, często wolontariacką, pracę wykonywaną na rzecz społeczeństwa. Zachęćmy dzieci do działań wolontariackich w organizacjach prowadzących działania w obszarze zainteresowań uczniów – mogą to być organizacje na rzecz kultury, ekologii, schroniska dla zwierząt itp.

Przy tej okazji przypominamy naszą wielką prośbę o wsparcie działań naszej Fundacji odpisem 1,5% podatku i zachęcenie do tego 2–3 znajomych osób. Wystarczy wpisać w PIT numer KRS Fundacji: 00000 97051